fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

P. Jaki: Celem noweli ustawy o komisji weryfikacyjnej szybsza i skuteczna pomoc ludziom

Szybsza i skuteczna pomoc ludziom to cel nowelizacji ustawy o komisji weryfikacyjnej – wskazał w Senacie wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, przewodniczący tej komisji. Podczas debaty zwrócił uwagę na przewidzianą w ustawie możliwość wstrzymania egzekucji mieszkańców. Chodzi o przypadki reprywatyzacji, w których doszło do nieprawidłowości.

Wiceminister Patryk Jaki przekonywał, że jest to przepis „absolutnie potrzebny”, na który czekają tysiące ludzi.

– Mamy dzisiaj taką sytuację, w której jest decyzja komisji, że dana reprywatyzacja była związana po prostu z pospolitym przestępstwem, a brutalne „czyszczenie ludzi” dalej trwa. Ponieważ (…) nie mamy żadnej pomocy ze strony Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, tzn. Urząd (…) robi wszystko, żeby udowodnić nam, że nie jesteśmy skuteczni, dlatego nawet, jak może pomagać ludziom, to nie pomaga i pozwala na to, żeby czyściciele kamienic dalej czyścili te kamienice. Dlatego ten przepis, jak również inny przepis tego projektu jest nam bardzo potrzebny – wskazywał Patryk Jaki.

Nowela nakłada również na ratusz obowiązek wprowadzenia tymczasowego administratora nieruchomości i przywrócenie stawki czynszu sprzed reprywatyzacji do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia sprawy.

Ustawa przewiduje też zatrzymania i doprowadzenia na rozprawy przed komisję weryfikacyjną świadków decyzją prokuratora okręgowego. Zakłada też zwiększenie kar grzywny za niestawiennictwo przed Komisję.

Komisja weryfikacyjna od początku czerwca ubiegłego roku bada zgodność z prawem decyzji administracyjnych ws. reprywatyzacji warszawskich nieruchomości.

RIRM

drukuj