Orkan „Fryderyka” spowodował duże zniszczenia w Polsce i Europie Zachodniej

Orkan „Fryderyka”, który przeszedł nad Polską, spowodował wiele zniszczeń. Ponad 55 tys. gospodarstw domowych nie ma prądu.  Wichura spowodowała ogromne zniszczenia także w Europie Zachodniej. Pozamykano wiele lotnisk i portów morskich. Nie kursowały pociągi oraz komunikacja miejska.

Sparaliżowana komunikacja drogowa i kolejowa, kilkaset odwołanych lotów, zamknięte szkoły, poprzewracane drzewa – tak wygląda sytuacja w kraju, gdzie szaleje potężny orkan „Fryderyka”. Wiele osób utknęło na lotniskach czy dworcach kolejowych.

Niemieckie koleje państwowe poinformowały, że ze względów bezpieczeństwa wstrzymują kursy pociągów dalekobieżnych w całym kraju.

– To była dobra decyzja ze względów bezpieczeństwa. Istnieje zagrożenie, że drzewa będą się przewracać na tory – wskazał Achim Stauss, rzecznik niemieckich kolei.

Orkan „Fryderyk” niesie ze sobą śnieżyce, a prędkość wiatru w wielu regionach dochodzi w porywach do 140 km/h.

Są też niestety ofiary śmiertelne. W Holandii trzy osoby zginęły uderzone przewracanymi przez wiatr drzewami bądź spadającymi gałęziami. Łącznie w wypadkach wywołanych przez orkan zginęło w Niemczech pięć osób, w tym dwóch strażaków. Wiele osób jest rannych. Z powodu marznących opadów dochodzi do wypadków drogowych. Port lotniczy Schiphol w Amsterdamie czasowo zawiesił działalność. W południowo-wschodniej Anglii tysiące domów jest bez prądu.

TV Trwam News/RIRM

drukuj