fot. materiały prasowe

Otwarcie Kanału Żeglugowego na Mierzei Wiślanej

17 września 2022 roku odbędzie się uroczysta inauguracja Kanału Żeglugowego na Mierzei Wiślanej. O godzinie 12.00 rozpoczną się główne uroczystości. Od godziny 16.00 przewidziane są atrakcje dla turystów, między innymi koncert szantowy „Cztery Refy”. Kanał został zbudowany jako pierwszy etap nowej drogi łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską.  

W sobotę 17 września o godzinie 12.00 odbędzie się uroczyste otwarcie Kanału Żeglugowego na Mierzei Wiślanej. Na wydarzenie zaprasza Ministerstwo Infrastruktury. Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej, zwrócił uwagę, że uruchomienie Kanału Żeglugowego na Mierzei Wiślanej umożliwi rozwój między innymi Elbląga, Warmii oraz całej Polski Wschodniej. [czytaj więcej] 

– Otwieramy Przekop Mierzei Wiślanej. Na ten moment czekaliśmy wiele lat. 17 września zostanie uruchomiony Kanał Żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną. W tym symbolicznym dniu zerwiemy z dominacją Rosji w regionie. Statki zyskają swobodny dostęp do wszystkich portów Zalewu Wiślanego i – co najważniejsze – do Portu Morskiego w Elblągu. W ten sposób zakończy się pierwszy i najważniejszy etap inwestycji. Dla Elbląga, Warmii i całej Polski Wschodniej otworzą się nowe możliwości rozwojowe. W tym ważnym dniu bądźmy razem – zapraszał na wydarzenie Marek Gróbarczyk.

Dla turystów przybywających na otwarcie Kanału Żeglugowego na Mierzei Wiślanej przygotowano wiele atrakcji, między innymi koncert szantowy zespołu „Cztery Refy” oraz innych znanych polskich artystów. Dla rodzin została przygotowana strefa rodzinna. Wstęp jest bezpłatny.

Organizatorzy przygotowali sześć parkingów, które usytuowane są w niedalekiej odległości od Kanału Żeglugowego. Więcej informacji można uzyskać na planie zamieszczonym poniżej.

parkingi - Otwarcie Kanału Żeglugowego - fot. otwarcie-mierzei.pl

Całkowita długość nowej drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga to blisko 25 kilometrów. Samo przejście przez Zalew Wiślany wynosi nieco ponad 10 kilometrów, a na rzece Elbląg ponad 10 kilometrów. Pozostałe około 2,5 km to odcinek, na który złożą się śluza, port zewnętrzny i stanowisko postojowe. Kanał – jak i cały tor wodny – będą miały docelowo 5 m głębokości.

Droga wodna zaprojektowana została dla statku o długości 100 m (zestaw barek do 180 m), szerokości 20 m i zanurzeniu 4,5 m. [czytaj więcej] 

Ze względu na uroczystość oraz związane z nią atrakcje ogólnodostępne śluzowanie jednostek w Porcie Nowy Świat możliwe będzie od 18 września 2022 roku.

mapa - Otwarcie Kanału Żeglugowego - fot. otwarcie-mierzei.pl

Ministerstwo Infrastruktury/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl