fot. Dawid Bagiński

Min. M. Gróbarczyk: Wydobycie bursztynu z terenu przekopu Mierzei Wiślanej rozpocznie się w ciągu kilku miesięcy

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk poinformował, że wydobycie bursztynu z terenu przekopu Mierzei Wiślanej rozpocznie się w ciągu kilku miesięcy.

Według szacunków resortu, na obszarze inwestycji znajdują się dwa złoża surowca o wadze ok. 1400 kg i wartości nawet 1,4 mln zł. Opłacalne będzie wydobycie bursztynu z mniejszego złoża o dużym zagęszczeniu. Chodzi o około 500 kg surowca. Minister Marek Gróbarczyk podkreślił, że bursztyn z tego złoża zostanie wydobyty w stu procentach.

– Na ten cel zostały zawarte specjalne zapisy w umowie oraz przewidziane środki. Bursztyn ma być przekazany przez wykonawcę służbom geologicznym. Z naszej strony dopełniliśmy wszystkich elementów, jeśli chodzi o ocenę lokalizacji oraz sposób wydobycia. Prace rozpoczną się za parę miesięcy. Obecnie trwają prace przygotowawcze w zakresie całej infrastruktury – przede wszystkim budowa portów zewnętrznych, aby urobek odspajany w ramach budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną mógł być wywożony barkami. Te prace będą się toczyć równolegle – poinformował Marek Gróbarczyk.

Drugie, większe złoże położone bliżej Zatoki Gdańskiej, nie stanowi dużej wartości, ponieważ jest bardzo rozproszone, tak jak większość bursztynu w całej Mierzei Wiślanej.

– Rzeczywistość pokaże faktycznie, jak złoża będą się kształtowały. Nie jest tajemnicą, że na Mierzei Wiślanej bursztynu znajduje się bardzo dużo. Z tym, że nie jest on w formie skoncentrowanej, więc wydobywać go nie można, bo jest to nieopłacalne. Natomiast stanowi wspaniałą atrakcję turystyczną – dodał minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Marek Gróbarczyk wskazał, że wartość bursztynu oszacowano na podstawie badań. Rzeczywistą ilość i wartość surowca poznamy już podczas prac.

RIRM

drukuj