fot. facebook.com/muzeumzolnierzywykletych/

Ostrołęka: koniec prac budowlanych w Muzeum Żołnierzy Wyklętych

Zakończyła się przebudowa i rozbudowa budynków byłego aresztu śledczego na potrzeby powstającego w Ostrołęce Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Kolejnym etapem prac będzie przygotowanie ekspozycji stałej.

„Po przekazaniu kluczy przystąpimy do realizacji serca całej inwestycji – czyli wystawy stałej. Mam nadzieję, że jak najszybciej będziemy mogli zaprosić oczekujących na jej otwarcie” – powiedział PAP dyrektor Muzeum Jacek Karczewski.

Zdaniem Karczewskiego Muzeum Żołnierzy Wyklętych będzie odgrywać ważną rolę w budowaniu świadomości społeczeństwa obywatelskiego. Tłumaczył, że coraz częściej w odkrywanie historii angażują się młodzi ludzie, którzy chcą poznać historię swoich przodków.

„Odkrywają wtedy nie tylko własną tożsamość, ale też dumę z historii swoich bliskich i co ważne – także z historii Polski. Przez naszą działalność możemy wpływać na postawę obywatelską młodzieży” – powiedział Karczewski.

Stanisław Karczewski podkreślił, że jego zdaniem powstające w Ostrołęce Muzeum jest „hołdem oddanym prowincji”.

„Podziemie antykomunistyczne działało głównie na prowincji: Ostrołęka, Kolno, Pułtusk, Lubelszczyzna czy Białostocczyzna” – wymienił Karczewski. Dodał też, że z regionu ostrołęckiego poległo lub zamordowanych zostało ok. pół tysiąca żołnierzy.

„10 proc. z osób, które do tej pory zostały zidentyfikowane w Kwaterze na Łączce pochodziło z regionu ostrołęckiego” – przypomniał Karczewski.

Ekspozycja, która powstanie w Muzeum Żołnierzy Wyklętych będzie przedstawiać genezę podziemia antykomunistycznego. Za pomocą nowoczesnych technologii i multimediów ma zachęcić przede wszystkim młodzież do odkrywania historii.

Kierownik działu edukacji i promocji Jolanta Żubrowska w rozmowie z PAP dodała, że wystawa nie będzie prezentować „zamkniętego stanu badań”. Zaznaczyła, że „badania dotyczące podziemia antykomunistycznego są ciągle otwarte, a nowe informacje pojawiają się bardzo dynamicznie”. Zdaniem Żubrowskiej w momencie otwarcia wystawy „powinna pojawić się kolejna fala chętnych, którzy będą dzielić się pamiątkami czy historiami swoich przodków”.

Wystawa ma posiadać moduły, które będzie można modyfikować i uzupełniać o zebrane informacje. Jednym z takich elementów będzie internetowa aplikacja, której użytkownicy sami będą uzupełniać treści i przekazywać do muzeum informacje.

„To jest także jedna z metod, przez którą będzie można zgłaszać nam kolejne wątki i historie do sprawdzenia” – zaznaczyła Żubrowska.

Większość zebranych już przez muzeum eksponatów pochodzi od rodzin i bliskich żołnierzy wyklętych. Jak przyznał Karczewski do placówki wciąż zgłaszają się osoby, które chcą dowiedzieć uzyskać lub przekazać informacje o swoich przodkach. Jako przykład podał kobietę, która zadzwoniła do Muzeum po tym, jak znalazła na strychu swojego szkatułkę zawierającą zdjęcia i dokumenty.

„Wspomniała o pojawiającym się tam nazwisku Bęklewski. Nam było wiadomo, że Stanisław Bęklewski był dowódcą obwodu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość na terenie Ostrowi Mazowieckiej, został później zamęczony i zamordowany przez UB. Okazało się, że szkatułkę zostawiła w gospodarstwie pod Goworowem żona Stanisława Bęklewskiego. Tam znajdowała się kryjówka dowódcy. Dzięki temu telefonowi otrzymaliśmy jedyne dokumenty i zdjęcia pokazujące, jak wyglądał i w pełni nazywał się Bęklewski” – wyjaśnił Karczewski.

Muzeum Żołnierzy Wyklętych od ponad roku prowadzi działalność edukacyjną na terenie regionu. Są to m.in. działania wokół wystawy „Powiat ostrołęcki w walce z dwoma okupantami”. Organizuje również cykl otwartych spotkań „Muzealna Środa”.

Jak przyznała Żubrowska, jest to jedna z metod przyciągnięcia publiczności. „To okazją do zapoznania z aktualnie prowadzonymi przez nas pracami badawczymi, zachęcamy też lokalną społeczność do dzielenia się z nami własnymi refleksjami, wspomnieniami, rodzinnymi zbiorami. Dotychczas poruszono m.in. temat mody w dwudziestoleciu międzywojennym, kolekcjonowania broni, historii lokalnych rodzin czy kreskówek i ich funkcji propagandowej podczas II wojny światowej. Żubrowska dodała, że „spotkania mają przybliżyć słuchaczom historię II wojny światowej i lat powojennych w kontekście szerszym niż tylko militarny – z perspektywy kultury i życia codziennego”.

Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce zostało powołane do życia na mocy uchwały Rada Miasta Ostrołęki w 2013 r. W 2016 r. w siedzibie placówki wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński oraz ówczesny prezydent Ostrołęki Janusz Kotowski podpisali umowę w sprawie prowadzenia Muzeum jako wspólnej instytucji kultury. W sierpniu 2016 r. został rozstrzygnięty konkurs na opracowanie scenariusza i koncepcji plastyczno-przestrzennej wystawy stałej. 14 lipca 2017 Muzeum podpisało umowę z generalnym wykonawcą robót budowlanych w ramach zadania pn.: „Przebudowa i rozbudowa budynków na cele Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce przy ul. Traugutta 19 wraz z wykonaniem kładki dla pieszych”.

Zgodnie z umową resort kultury zobowiązał się przekazać w latach 2016-2018 środki w wysokości 35 mln zł w formie dotacji celowej – na wykonanie prac inwestycyjnych, budowlanych i adaptacyjnych oraz wyposażenia Muzeum, organizację i wyposażenie wystawy stałej.

Z końcem 2018 r. MKIDN podpisało aneks w którym zobowiązało się do przekazania w 2019 r. dotacji na wydatki inwestycyjne w wysokości ponad 3,5 mln zł. Aneks zakładał również możliwość przyznania kolejnych dotacji na realizację wystawy stałej w wysokości ponad 6,3 mln zł.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl