Ponad 1,8 mln wiernych odwiedziło w ub.r. kalwaryjskie sanktuarium

Ponad 1,8 mln wiernych odwiedziło w 2018 r. sanktuarium pasyjno-maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej. Najliczniejszą grupę stanowili Polacy, ale miejsce to chętnie odwiedzali też Francuzi, Włosi, Amerykanie i Japończycy – podało Kalwaryjskie Centrum Informacji.

„W ub.r. nie zabrakło pielgrzymów z odległych stron świata, jak Mauritius, Sri Lanka, Tajwan, Wybrzeże Kości Słoniowej, Kuba, Liban, Kostaryka, Irak, Singapur, Benin, Portoryko czy Filipiny” – powiedział rzecznik sanktuarium bernardyn o. Tarsycjusz Bukowski.

Wśród gości było wielu hierarchów. Pielgrzymowali m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatów Europy ks. kard. Angelo Bagnasco, prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ks. kard. Robert Sarah, prefekt Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego ks. kard. Giuseppe Versaldi i przewodniczący episkopatu Indii ks. kard. Oswald Gracias.

„Najważniejszymi wydarzeniami minionego roku były kalwaryjskie wielkie odpusty, które gromadzą tysiące pątników. Odpust Wielkiego Tygodnia, któremu towarzyszy Misterium Męki Pańskiej, zgromadził na Kalwarii 170 tys. wiernych. Najwięcej spośród nich modliło się w Wielki Piątek” – powiedział o. Tarsycjusz Bukowski.

Dodał, że w sierpniowych uroczystościach odpustu Wniebowzięcia NMP ok. 190 tys. pielgrzymów uczestniczyło w procesjach Boleści Maryi, Pogrzebu i Wniebowzięcia Matki Bożej.

„Młodzież spełniła wówczas marzenie bł. Karoliny Kózkówny o przybyciu na odpust do Kalwarii. W dniach poprzedzających uroczystość młodzi w pieszej pielgrzymce z Zabawy, rodzinnej parafii błogosławionej, przynieśli do sanktuarium jej relikwie” – zaznaczył zakonnik.

Duchowny do najważniejszych wydarzeń minionego roku zaliczył też obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 40. rocznicę wyboru ks. kard. Karola Wojtyły na papieża.

„Uroczystości dziękczynienia za odzyskanie niepodległości były rozłożone na cały rok, jednak głównym ich punktem była wieczorna eucharystia 7 września, której przewodniczył metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski. Po mszy św. odbyło się Wielkie Patriotyczne Śpiewanie, które zgromadziło tłumy mieszkańców i pielgrzymów” – powiedział.

40. rocznicę wyboru ks. kard. Wojtyły na papieża uczczono 7 października.

„Za pontyfikat papieża z Polski dziękowano podczas Mszy św. (…) oraz nabożeństwa Dróżek Pana Jezusa. Zainaugurowano też wystawę +Tutaj moje serce zostało na zawsze+, prezentującą fotografie z pobytów papieża w Kalwarii, pamiątki i dary papieskie” – powiedział o. Tarsycjusz.

Do sanktuarium przybyło wiele pielgrzymek. Najliczniejsza – Rodzin archidiecezji krakowskiej, zgromadziła 150 tys. wiernych.

Zdaniem kustosza sanktuarium o. Konrada Cholewy na tak wielką popularność sanktuarium najbardziej wpływają jego walory duchowe, ale też piękno przyrody i architektury, dzięki czemu Kalwaria znalazła się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej ufundowała na początku XVII w. rodzina Zebrzydowskich. Od początku opiekują się nim bernardyni. Jednocześnie z klasztorem wybudowano dróżki przypominające kompozycją miejsca święte w Jerozolimie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl