fot. PAP/Darek Delmanowicz

Ostatni dzień dla Polaków mieszkających za granica na zgłoszenie chęci głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich

Polacy, którzy mieszkają za granicą, mają ostatni dzień na zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego w czerwcowych wyborach prezydenckich.

Osoby, które zdecydują się na tradycyjną formę, w lokalach powinny dopisać się do spisu wyborców do 25 czerwca. Z powodu epidemii koronawirusa, rejestr prowadzony jest w formie elektronicznej na stronie ewybory.msz.gov.pl.

Polacy, którzy zgłosili swój wniosek przed 10 maja, a chcą oddać głos korespondencyjnie, muszą do jutra wypełnić dodatkowy formularz.

W sumie za granicą zostanie utworzonych 169 komisji wyborczych – powiedział wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk.

– To jest oczywiście mniej niż w wyborach parlamentarnych, ale dlatego że w tych krajach, gdzie są duże skupiska Polonii, typu Wielka Brytania, Niemcy czy Stany Zjednoczone, tych komisji może być mniej, ponieważ w tych krajach jest możliwe tylko głosowanie korespondencyjne, a nie jest możliwe głosowanie osobiste. W związku z tym nie ma potrzeby tworzenia komisji we wszystkich konsulatach – wyjaśnił Piotr Wawrzyk.    

Wybory prezydenckie odbędą się w niedzielę 28 czerwca. Druga tura, jeżeli będzie konieczna, jest zaplanowana na 12 lipca.

RIRM

drukuj