fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Kilkaset osób jest przed Pałacem Prezydenckim w rocznicę katastrofy

Przed Pałacem Prezydenckim zebrało kilkaset osób, które trzymają flagi Polski, część ma biało-czerwone opaski na ramieniu, transparenty z napisem „10 kwietnia 2010 r. pamiętamy”, krzyże; jest także grupa górników w strojach galowych.

Przed Pałacem Prezydenckim od rana trwają uroczystości państwowe w rocznicę wydarzeń z 10 kwietnia 2010 r.

Na miejscu jest także grupa ok. 100 osób z Węgier z flagami swojego kraju, którzy rozdają książeczki w języku polskim pt. „Polska i Węgry, jako przedmurze chrześcijaństwa w dawnych wiekach i dziś”. Wśród tłumu jest także mężczyzna z napisem „Katyń, Wołyń – ludobójstwo. Smoleńsk – zbrodnia. Pamiętamy”. Kilka osób jest w tradycyjnych strojach góralskich. Przy bramkach otaczających teren stoją osoby, które nie mogą wejść, bo nie mają przepustek.

Są również przedstawicieli Klubów „Gazety Polskiej” z wielu miejscowości w Polsce oraz m.in. z Hamburga i Paryża. Trzymają biało-czerwone flagi. Przedstawiciele Stowarzyszenia Solidarni 2010 – część z nich w stylizowanych strojach wojskowych – trzymają portrety ofiar katastrofy.

Z telebimu był transmitowany fragment posiedzenie podkomisji, powołanej przez ministra obrony narodowej do ponownego zbadania przyczyny katastrofy samolotu Tu-154M z 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku.

Wcześniej przed Pałacem Prezydenckim zmówiono modlitwę „Anioł Pański”. Następnie wyświetlono film dokumentalny o Lechu Kaczyńskim „Prezydent” autorstwa Joanny Lichockiej i Jarosława Rybickiego. Tragicznie zmarłego prezydenta w filmie wspominają m.in. Ryszard Bugaj i Jarosław Sellin. Przypomniano także Lecha Kaczyńskiego z 12 sierpnia 2008 r. z Gruzji po tym, jak na teren tego kraju wkroczyło rosyjskie wojsko. W filmie wykorzystano również materiały archiwalne z okresu strajku w sierpniu 1980 r.

Zaprezentowano też impresje filmowe na temat przemówienia Lecha Kaczyńskiego, które miał wygłosić w Katyniu w 2010 r. W innej impresji pokazywano pomniki i tablice pamiątkowe poświęcone parze prezydenckiej i pozostałym ofiarom katastrofy smoleńskiej.

Z głośników ustawionych na scenie grano piosenki, m.in. „Balladę Katyńską” Jacka Kaczmarskiego i „Nadzieję” Jana Pietrzaka. Przez cały dzień harcerze składali pod ustawionym przed Pałacem Prezydenckim portretem pary prezydenckiej kwiaty przyniesione przez warszawiaków i przyjezdnych.

PAP/RIRM

drukuj