fot. twitter.com

Finał 4. edycji akcji Pomocy Polakom na Wschodzie w Pałacu Prezydenckim

W Pałacu Prezydenckim odbył się finał czwartej edycji akcji Pomocy Polakom na Wschodzie. Co roku do Kresowiaków trafia wsparcie nie tylko w formie materialnej, ale również duchowej. Patronat nad wydarzeniem objęła Para Prezydencka.

W Pałacu Prezydenckim zakończyła się czwarta edycja akcji Pomocy Polakom na Wschodzie. Inicjatywa po raz kolejny organizowana była pod patronatem Pary Prezydenckiej.

– Dla nas to jest wielki zaszczyt, ale też ogromna radość, że możemy tej akcji patronować. W naszym najgłębszym przekonaniu jest to niezwykle ważna i potrzebna inicjatywa, dzięki której w ciągu ostatnich 4 lat pomoc dotarła aż do 60 miejscowości, w takich krajach, jak: Ukraina, Białoruś, Litwa, Mołdawia, Rumunia, Rosja czy Kazachstan – mówiła pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.

Do najbardziej potrzebujących Polaków na Kresach trafiają artykuły spożywcze, przybory szkolne, pomoce dydaktyczne, chemia gospodarcza czy sprzęt AGD.

– To jest przede wszystkim wyraz naszej solidarności i naszej wdzięczności wobec rodaków mieszkających za naszą wschodnią granicą. To jest wyraz wdzięczności za trwanie przez nich w polskości, za jej pielęgnowanie – podkreślała Agata Kornhauser-Duda.

Kresowiacy znaleźli się poza granicami obecnej Polski wbrew własnej woli.

– To nie jest Polonia – to są Polacy, którzy bardzo często mieszkają tam, gdzie mieszkają od pokoleń; to Polska niestety została stamtąd zabrana – zaznaczył prezydent Andrzej Duda.

Choć wschodnie ziemie nie leżą już w polskim państwie, to na ich terenie Kresowiacy wciąż krzewią polskość.

– W tradycji, bardzo często w mowie, w pieśni, w stroju, w wierze – w tym wszystkim, co tak niezwykle istotne – wskazywał prezydent.

Nasi rodacy na Wschodzie prowadzą wiele polskich inicjatyw. Jedną z nich jest Uniwersytet Trzeciego Wieku na Ukrainie.

– Nasi słuchacze mają wykłady z języka polskiego jako ojczystego, literatury polskiej, kultury, historii; uczą się języków obcych: angielskiego, niemieckiego; obsługi komputera; uczęszczają na zajęcia wychowania fizycznego, chętnie uczestniczą w parafialnym festiwalu kolęd – powiedziała kierownik Uniwersytetu Trzeciego Wieku w ukraińskim Stryju Lesia Buchera.

Prezydent Andrzej Duda podziękował Kresowiakom za dbanie o polskie tradycje.

– Za to jesteśmy im wdzięczni ogromnie i za to mają mój i mojej małżonki, naszych współpracowników, ogromny szacunek – oznajmił prezydent.

W pomoc Polakom na Wschodzie szczególnie angażuje się pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.

– W międzynarodowym Dniu Dziecka wzięła udział pani Agata Kornhauser-Duda. Była tam z polskimi dziećmi, ale też z dziećmi tatarów krymskich, z dziećmi ofiar konfliktu na wschodzie Ukrainy, by móc przeżywać to święto dzieci, ale była też w ramach tej akcji. Byłą w domach naszych rodaków, spotkała się z polskimi społecznościami i to bardzo ważne  – podkreślał minister prezydencki Adam Kwiatkowski.

Bo to dowód na budowanie wspólnoty wszystkich Polaków bez względu na to, gdzie mieszkają. Polacy na Kresach mogą liczyć nie tylko na wsparcie materialne, ale także duchowe.

– Nasz zespół zainicjował tzw. wolontariat syberyjski. To są świeccy ludzie, w różnym wieku, którzy tutaj w Polsce po odpowiedniej formacji wyjeżdżają na Syberię, na stepy Kazachstanu, żeby tam wśród naszych rodaków spędzić czas swojego urlopu; spędzić go czynnie poprzez pracę, pomoc, bycie z nimi i tam też odbywa się taka duchowa wymiana darów – oznajmił dyrektor zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Kryża.

Akcja Pomocy Polakom na Wschodzie trwa dalej. Kancelaria Prezydenta szuka kolejnych miejsc, w których nasi rodacy czekają na wsparcie.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl