fot. twitter.com

Pierwsza Dama przyjęła w Pałacu Prezydenckim dzieci z USA i Polski

Pierwsza Dama przyjęła w Pałacu Prezydenckim dzieci z USA i Polski uczestniczące w programie „Wczoraj-Dziś-Jutro@Jednoczy nas Polska”, którego celem jest budowanie wzajemnych relacji pomiędzy Polakami i Amerykanami polskiego pochodzenia.

„Bardzo podobają mi się cele dydaktyczne tego projektu, a idea budowania bliskich, przyjacielskich relacji między dziećmi urodzonymi w Stanach Zjednoczonych a rówieśnikami z kraju jest naprawdę niezwykle ważna i potrzebna, ponieważ dzięki temu budujemy bardzo dobre relacje międzynarodowe” – powiedziała Agata Kornhauser-Duda, cytowana w komunikacie Kancelarii Prezydenta.

„Bardzo dziękuję za pełną zaangażowania pracę, a także nowe pomysły, które kształtują się przy okazji realizacji tego projektu” – mówiła małżonka prezydenta, wspominając swoje niedawne spotkania z nauczycielami polonijnymi w Nowym Jorku i Chicago.

Pierwsza dama podkreślała, że miała okazję doświadczyć, jak wspaniale pielęgnowana jest polskość w Stanach Zjednoczonych, jak przechowywana jest polska tradycja i kultura.

„Dzięki temu projektowi w innowacyjny sposób będziecie uczyć się o Polsce, którą poznacie z dwóch geograficznych i kulturowych perspektyw” – powiedziała.

W spotkaniu uczestniczyła także Prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce Dorota Andraka, która podziękowała pierwszej damie za „matczyną opiekę nad Polonią”. Centrala Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce zrzeszająca 75 szkół jest jedną z czołowych organizacji polonijnych działających na Wschodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych i kształci około 10 000 uczniów.

Dzieci z USA spędzą w Warszawie 9 dni w ramach specjalnie przygotowanego programu pod hasłem Bóg-Honor-Ojczyzna. Zwiedzą muzea i ważne dla Polaków miejsca, w tym Muzeum Powstania Warszawskiego, Belweder i Uniwersytet Warszawski. Mieszkając w domach swoich rówieśników oraz uczestnicząc w lekcjach w warszawskiej szkole nawiążą relacje z polskimi dziećmi, które wkrótce odwiedzą swoich nowych kolegów w Stanach Zjednoczonych – podała Kancelaria Prezydenta.

W spotkaniu z dziećmi z USA i Polski uczestniczył również sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski.

PAP/RIRM

drukuj