fot. PAP/Marcin Obara

M. Kuchciński: Maria i Lech Kaczyńscy są w naszym zbiorowym myśleniu o państwie

Maria i Lech Kaczyńscy są w naszym zbiorowym myśleniu o państwie; są współczesną personifikacją tych wartości, na których od wieków budowana i umacniana jest Rzeczypospolita i w których wyraża się nasza polskość  – powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

W poniedziałek w Sejmie otwarto wystawę poświęconą emisji filatelistycznej „Pamiętamy 10.IV.2010”. Oprócz marszałka Kuchcińskiego obecni byli m.in. minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS), prezes Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski oraz grupa parlamentarzystów.

„W świecie trwają przez wieki jedynie państwa mające wyraźną tożsamość polityczną, a podstawą tej tożsamości politycznej jest pamięć historyczna – to jest przesłanie, które od wielu wieków nam towarzyszy. Tę pamięć wyrażamy w kulturze w różnych formach, w postaci symboli i wizerunków, a od połowy XIX wieku także w tej roli występują znaczki pocztowe” – mówił marszałek Sejmu podczas otwarcia wystawy.

Zaznaczył, że w poniedziałek Poczta Polska zaprezentowała w Sejmie znaczek z wizerunkiem tragicznie zmarłej pary prezydenckiej – Marii i Lecha Kaczyńskich.

„Są to już w dziejach Polski postaci symboliczne, mimo tego, że od ich tragicznej śmierci minęło zaledwie 7 lat. Maria i Lech Kaczyńscy są obecni w przestrzeni politycznej naszej ojczyzny w postaci pomników, medali  okolicznościowych, nazw ulic, stowarzyszeń i różnej innej formie, są w naszym zbiorowym myśleniu o państwie” – mówił Kuchciński.

„Pan prezydent i jego małżonka są współczesną personifikacją tych wartości, na których od wieków budowana i umacniana jest Rzeczpospolita i w których wyraża się nasza polskość” – powiedział marszałek Sejmu.

Kuchciński podziękował m.in. Poczcie Polskiej oraz rządowi za inicjatywę związaną z wydaniem specjalnego znaczka, jak podkreślił, „jest ona ważna ze względu na troskę o ciągłość naszej pamięci historycznej”.

Prezes Poczty Polskiej powiedział, że poniedziałek jest pierwszym dniem obiegu znaczka poświęconego katastrofie smoleńskiej. Podkreślał, że wcześniej gdy wybierano tematy na znaczki z uwagi na pamięć historyczną, pojawiały się propozycje corocznego upamiętnienia zbrodni katyńskiej i powstania warszawskiego.

„Ja myślę, że również ten znaczek i historia, która się wydarzyła, jest warta tego, by była upamiętniana takim wydarzeniem jak dzisiaj” – powiedział Sypniewski.

PAP/RIRM

drukuj