fot. R.Sobkowicz/Nasz Dziennik

Orlen chce kupić wszystkie akcje Unipetrolu, oferuje 380 CZK za akcję

PKN Orlen, który posiada obecnie 62,9 proc. akcji Unipetrolu, ogłosił wezwanie do sprzedaży wszystkich pozostałych akcji tej spółki, oferując 380 CZK za akcję – poinformował Orlen w komunikacie. Docelowo PKN Orlen zamierza wycofać spółkę z praskiej giełdy.

Orlen podał, że oferta jest ogłaszana pod warunkiem, którym jest osiągnięcie w wezwaniu progu co najmniej 90 proc. akcji w kapitale zakładowym Unipetrol. Spółka podała jednak, że jest uprawniona do odstąpienia od tego warunku.

Okres przyjmowania zapisów potrwa od 28 grudnia 2017 r. do 30 stycznia 2018 r., a rozliczenie transakcji zaplanowane jest na 23 lutego 2018 r.

Dojście PKN Orlen do poziomu 90 proc. akcji Unipetrolu będzie kosztowało 3,05 mld zł, a do 100 proc. 4,2 mld zł.

Spółka podała, że transakcja zostanie sfinansowana ze środków własnych oraz z dostępnego kredytu konsorcjalnego, a po przeprowadzeniu wykupu dług netto koncernu pozostanie na bezpiecznym poziomie i nie wpłynie na pogorszenie oceny ratingowej koncernu.

PKN Orlen poinformował, że transakcja ta jest zgodna z przyjętą rok temu strategią na lata 2017-2021 przewidującą m.in. integrację aktywów rafineryjnych, wydłużenie łańcucha wartości w petrochemii i rozwój sieci detalicznej.

„Obecna struktura własnościowa nie pozwala na osiąganie przez PKN ORLEN pełnych korzyści z inicjowanych przez nas w Czechach działań, takich jak doskonalenie efektywności produkcyjnej, sprzedażowej czy inwestycje w obszarze petrochemicznym” – powiedział cytowany w komunikacie Wojciech Jasiński, prezes PKN Orlen i przewodniczący rady nadzorczej Unipetrolu.

„Dodatkowo, ze strony akcjonariuszy mniejszościowych pojawiają się odmienne oczekiwania w zakresie polityki dywidendowej. Dzięki przejęciu pełnej kontroli nad Unipetrolem będziemy mogli w przyszłości w znacznie większym stopniu wykorzystywać korzyści synergiczne realizowane poprzez projekty optymalizacyjne i wzmocnione zarządzanie segmentowe” – dodał.

We wtorek akcje Unipetrolu kosztowały 364,90 CZK.

PAP Biznes/RIRM

drukuj