fot. twitter.com/DanielObajtek

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek z wizytą na Litwie

Na Litwie, gdzie działa jedyna rafineria ropy naftowej w krajach bałtyckich – Orlen Lietuva, dziś dwudniową wizytą rozpoczyna prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek. Przewidziane jest spotkanie z premier Ingridą Szimonyte, odwiedzenie wileńskiego hospicjum i Domu Kultury Polskiej w Wilnie.

„Orlen Lietuva to kluczowa spółka, obsługująca jedyną rafinerię w regionie, co sprawia, że jest gwarantem jego bezpieczeństwa” – podkreślił Daniel Obajtek w wywiadzie dla polskiego dziennika na Litwie „Kurier Wileński”, który się ukazał w jego weekendowym wydaniu.

Prezes PKN Orlen zauważył, że „inwestowanie w dalszy dynamiczny rozwój” rafinerii „przynosi także korzyści dla gospodarki Litwy” oraz, że rafineria „Orlen Lietuva to jeden z największych podatników na Litwie”.

Spotkanie prezesa Daniela Obajtka z premier Ingridą Szimonyte, zaplanowane na czwartek, będzie pierwszym po objęciu przez nią jesienią ubiegłego roku tego urzędu – poinformowała Kristina Gendvile, rzecznik Orlen Lietuva.

Dziś prezes PKN Orlen odwiedzi wileńskie Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćko, którego założycielem i dyrektorem jest polska zakonnica Michaela Rak. Przed rokiem otwarto tu dział dziecięcy, pierwszą taką placówkę w krajach bałtyckich. Budowa działu pochłonęła ponad 1,5 mln euro, a głównym sponsorem inicjatywy był PKN Orlen i Orlen Lietuva. Placówka jednocześnie może przyjąć 12 małych pacjentów. Wzniesiony budynek jest też zapleczem dla domowego dziecięcego hospicjum.

„Mam satysfakcję, że dołożyliśmy cegiełkę do budowy tego miejsca i jednocześnie deklaruję, że na tym nasza pomoc się nie kończy” – oznajmił szef Orlenu.

Dziś po południu Daniel Obajtek w Domu Kultury Polskiej (DKP) w Wilnie weźmie udział w odsłonięciu tablicy upamiętniającej współpracę DKP i Orlenu.

Orlen Lietuva za pośrednictwem DKP organizuje m.in. wycieczki edukacyjne do Polski, skierowane do polskiej młodzieży z Litwy. Jest sponsorem wydarzeń z okazji Bożego Narodzenia, przygotowuje konkursy i wystawy.

„PKN Orlen jest zorientowany na biznes, ale (…) biznes powinien mieć ludzką twarz” – oznajmił Daniel Obejtek i podkreślił, że „tak właśnie jest w przypadku całej Grupy Orlen”.

W 2006 r. PKN Orlen kupił za 1,49 mld dolarów od Jukosu 53,7 proc. akcji litewskiej spółki Mażeikiu Nafta, zarządzającej rafinerią w Możejkach, a następnie na mocy umowy z rządem Litwy nabył kolejne 30,66 proc. udziałów za ponad 852 mln USD. Po sfinalizowaniu z rządem Litwy umowy kupna 10 proc. udziałów i wykupie udziałów od drobnych inwestorów płocki koncern posiada 100 proc. akcji litewskiej rafinerii, która w 2009 r. zmieniła nazwę na Orlen Lietuva.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl