Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej laureatem Pokojowej Nagrody Nobla

Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej, której inspektorzy prowadzą w Syrii misję mającą na celu zniszczenie arsenału chemicznego w tym kraju, została tegorocznym laureatem Pokojowej Nagrody Nobla – poinformował norweski Komitet Noblowski.

Mająca siedzibę w Hadze OPCW jest organem wykonawczym Konwencji o zakazie broni chemicznej, która weszła w życie w 1997 roku. Dariusz Sobków, były ambasador tytularny Polski przy UE mówi, że wybór laureata, zwłaszcza w porównaniu z poprzednimi latami jest racjonalny i wspiera pokojowe działania w Syrii, o które apelował Ojciec Św. Franciszek.

– Jest to nagroda zachęcająca do tego, żeby poddać ryzyko używania broni chemicznej pod międzynarodową kontrolę. Jest to też jakiś rodzaj zaproszenia  wszystkich państw, które jeszcze nie są członkami tej organizacji do tego, żeby do niej wstąpiły. Państwa członkowskie tej organizacji są bowiem pod nadzorem inspektorów międzynarodowych. Przypomnijmy, że Syria nie jest członkiem Międzynarodowej Organizacji Zwalczania Broni Chemicznej i jest to niewątpliwie gest w stosunku do rządu syryjskiego. Jest to dodatkowe zabezpieczenie procesu, który rozpoczął  się w sierpniu tego roku apelem Ojca św. Franciszka o modlitwę i szukanie pokojowych rozwiązań dla ryzyka eskalacji konfliktu w Syrii – powiedział Dariusz Sobków.

Zgodnie z planem zaakceptowanym przez Radę Bezpieczeństwa ONZ całkowita likwidacja syryjskiej broni chemicznej ma się zakończyć do połowy 2014 roku. Zgodził się na to prezydent Syrii Baszar el-Asad. Nagroda zostanie wręczona 10 grudnia w rocznicę śmierci jej fundatora Alfreda Nobla.

RIRM

 

drukuj