Syria: konwój humanitarny dotarł do oblężonej przez reżim Huli

Konwój humanitarny z żywnością dla ponad 14 tys. rodzin oraz innego rodzaju pomocą dotarł w sobotę do Huli, rebelianckiego regionu w prowincji Hims oblężonej przez siły reżimu w Damaszku – poinformował Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża.

W skład konwoju MKCK i Czerwonego Półksiężyca wchodzą 34 ciężarówki z żywnością dla ponad 14 tys. rodzin, a także m.in. materacami, kocami, generatorami, pompami, szczepionkami i pieluszkami dla dzieci. Po raz ostatni pomoc dostarczono do regionu Hula, w skład którego wchodzi kilka wsi, w marcu.

Według ONZ władze w Damaszku zezwoliły na dostarczenie pomocy do 15 z 17 oblężonych lokalizacji.

Jednak w Darai, na przedmieściu Damaszku, bombardowania prowadzone przez siły reżimowe utrudniają rozprowadzenie międzynarodowej pomocy, która dotarła do tego bastionu rebeliantów w czwartek. To pierwsza pomoc żywnościowa dla Darai od 2012 roku.

„Ludzie potrzebują pomocy, lecz wszyscy są sparaliżowani z powodu bombardowań” – oświadczył Szadi Matar, bojownik z tej miejscowości i członek opozycyjnej lokalnej rady.

Daraja to jedna z pierwszych miejscowości, które zbuntowały się przeciwko rządowi w Damaszku i jednocześnie jedna z pierwszych, które zostały oblężone. Reżimowi zależy na odzyskaniu nad nią kontroli, ponieważ znajduje się niedaleko bazy powietrznej Mezzeh.

Bombardowania sił Asada w Darai potępiły Paryż i Waszyngton.

W piątek pomoc dotarła również do Dumy, innego bastionu rebeliantów w pobliżu syryjskiej stolicy.

PAP/RIRM

drukuj