Opozycja za odrzuceniem noweli o finansach publicznych

PiS oraz SP chcą odrzucenia noweli ws. finansów publicznych. Dokument ma ograniczyć wpływ wahań kursów walut na relacje długu publicznego do PKB.

Zmiany zawarte w projekcie noweli ustawy o finansach publicznych oraz ustawy o VAT, przygotowanym przez resort finansów, dotyczą niestosowania – w wyjątkowych sytuacjach – ograniczeń wynikających z przekroczenia przez relację państwowego długu publicznego do PKB progu 50 proc. oraz progu ostrożnościowego 55 proc., czyli tzw. procedur ostrożnościowo-sanacyjnych.

Posłowie PiS oraz SP złożyli wnioski o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu: „Gotowi jesteśmy na dyskusję, na temat przeliczania waluty na ostatni dzień roku”, ale nie w takiej formule – powiedział poseł Henryk Kowalczyk.

– Bardzo trudno jest już dyskutować o tym, jak rząd pragnie uciec od tego progu pięćdziesiąt pięć procent, jak pragnie zabezpieczyć się, żeby go nie przekroczyć. Ten próg ostrożnościowy, który jest zapisany w ustawie o finansach publicznych i sankcje z tego tytułu m.in. groźba obcinania wydatków, czy groźba zrównoważonego budżetu i tak dalej, są niezwykle skutecznym sposobem na dyscyplinowanie rządu przed takim niewspółmiernym zadłużaniem się. Ja tylko przypomnę, że dzięki temu  zapisowi to tempo przyrostu długu w ostatnim roku spadło w stosunku do tempa przyrostu długu, jakie było w latach 2008-2011 – powiedział poseł.

Na dziś zaplanowano głosowanie nad wnioskiami.

RIRM

drukuj