fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Opozycja kwestionuje budżet

Zamach na Trybunał Konstytucyjny, rzekomo łamana wolność mediów – te scenariusze nie wypaliły. Kolejnym politycznym paliwem dla totalnej opozycji stał się budżet. Zdaniem Platformy, Nowoczesnej i PSL-u, został on uchwalony nielegalnie.

Opozycja rozpoczęła kolejną batalię – tym razem chodzi o budżet. Budżet na 2017 r. został przegłosowany w wadliwy sposób. Najlepiej będzie, jeśli prezydent Andrzej Duda skieruje go do Trybunału Konstytucyjnego – mówił dziś szef PO Grzegorz Schetyna.

– Państwo funkcjonujące z wadliwie przyjętym budżetem, z budżetem, wokół którego są niejasności, jest państwem słabym – wskazał Grzegorz Schetyna.

W podobnym tonie wypowiadają się politycy Nowoczesnej i PSL.

– Warszawo mamy problem – mamy nielegalny budżet – powiedział Jerzy Meysztowicz, poseł .Nowoczesnej.

– Apelujemy o to, aby kluby opozycyjne podpisały wniosek do sądu administracyjnego oraz Sądu Najwyższego o zbadanie legalności przyjętego budżetu, bo ta sprawa nie jest rozwiana w kwestiach wadliwości prawnej – mówiła Andżelika Możdżanowska, poseł PSL.

Posłowie opozycji rozpaczliwe szukają powodu, dla którego wywołali awanturę w Sejmie, dlatego zaczęli kwestionować legalność budżetu – wskazał wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki z Prawa i Sprawiedliwości.

– Skończył się protest opozycji w sali plenarnej Sejmu. Teraz usiłują oni znaleźć jakiś powód, dla którego przez trzy tygodnie te salę okupowali. Słyszymy więc różne niepoważne opinie o tym, że budżet jest nielegalny, że Sejm jest nielegalny, Trybunał jest nielegalny, że ogólnie żyjemy w nielegalnym państwie. Jest to komedia na wewnętrzny użytek opozycji. Teraz liderzy partii opozycyjnych usiłują wytłumaczyć swoim posłom, po co spędzali te trzy tygodnie na sali sejmowej – zaznaczył Ryszard Terlecki.

Rzeczywiście blokada sejmowej mównicy była nie uzasadniona. Totalna opozycja kompletnie się skompromitowała – wskazał poseł Sylwester Chruszcz z Kukiz’15.

– Jedyne co po nich zostanie to śpiew na sali sesyjnej, grzebanie w rzeczach swoich kolegów, Belzebub, jako siódmy król. To jest właśnie ta opozycja totalna – powiedział poseł Kukiz’15.

O totalnej kompromitacji opozycji mówi też europoseł Janusz Korwin Mikke.

– Widziałem dzisiaj w internecie mem pokazujący prezesa Kaczyńskiego, który wskazuje oczy ku niebu, z napisem: „Boże, prosiłem Cię o głupią opozycję, ale trochę przesadziłeś”. To, co wyczynia PO, Nowoczesna i nawet PSL, to rzeczywiście przekracza granice głupoty – podkreślił prezes partii KORWiN.

Kolejne posiedzenie Sejmu odbędzie się 25 stycznia. Niewykluczone, że aby zapobiec możliwości paraliżowania prac parlamentu, będzie konieczna zmiana w regulaminie Sejmu – dodał wicemarszałek Terlecki.

– Zmiany dotyczą takich zmian w regulaminie, które by sytuacje okupowania sali czy mównicy obwarowały jakimiś poważniejszymi karami niż te drobne, które można obecnie  zastosować – zaznaczył polityk.

Istnieje bowiem ryzyko, że blokada sejmowej mównicy stanie się dla opozycji sposobem do blokowania wszelkich zmian, jakie chce wprowadzić w życie rząd Prawa i Sprawiedliwości.


TV Trwam News/RIRM

drukuj