fot. PAP/Tomasz Gzell

„Opowiadamy Polskę światu. 1939-2019” – światowa prasa o napaści Niemiec na Polskę w 1939 r.

Największe tytuły światowej prasy opowiedzą o ataku Niemiec na Polskę w 1939 r. To efekt projektu „Opowiadamy Polskę światu. 1939-2019”, którego inicjatorem są Instytut Nowych Mediów oraz Polska Fundacja Narodowa.

W Belwederze w Warszawie odbyło się spotkanie poświęcone promocji polskiej polityki historycznej w światowych mediach.

https://twitter.com/ErykMistewicz/status/1167196757010391042

Historia stała się częścią polityki polskiego państwa. Dziś nie można budować nowoczesnego państwa bez odwoływania się do przeszłości – wskazał prezydencki minister Wojciech Kolarski. Dodał, że jest to niezwykle ważne przedsięwzięcie ze względu na charakter i skalę.

Ale przede wszystkim dlatego, że jest to wydarzenie, które wpisuje się w państwowe obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Historia, która była traktowana przez elity polityczne polskiej transformacji na początku lat 90 XX w., jako problem – zwyciężyła. My wygraliśmy historię. Historia jest częścią polityki państwa polskiego. Dzisiaj trudno sobie wyobrazić rozmowę o budowaniu nowoczesnego państwa bez przekonania, że odwołanie do przeszłości, do historii, jest czymś absolutnie naturalnym. Tak jednak nie było na początku lat 90. XX wieku. Wówczas historia była pewnym problemem w procesie modernizacji, w procesie integracji europejskiej, tak była postrzegana – akcentował Wojciech Kolarski.

 

https://twitter.com/PL1918/status/1167466083139371014

Najbardziej opiniotwórcze gazety świata m.in. „Le Figaro”, „Washington Post”, „Die Welt”, czy „El Mundo ” przypomną, jak prasa informowała 80. lat temu o ataku Niemiec na Polskę. Poza okładkami z 1939 r. opublikowane zostaną również teksty wybitnych historyków, filozofów, polityków, ekonomistów i ludzi kultury. Wyjaśnią oni co stało się 1 września 1939 r., a także co działo się w Polsce w ostatnich 80. latach. Wśród autorów będą również polscy politycy – prezydent RP Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki.

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl