fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Opoczno rusza z testami drive thru na obecność koronawirusa

Dziś w Opocznie ruszy drugi w Polsce mobilny punkt pobrań próbek do testów na obecność koronawirusa. Pierwszy działa od wczoraj w Krotoszynie w woj. wielkopolskim. Oba powstały przy zaangażowaniu Wojsk Obrony Terytorialnej.

Dzięki działalności mobilnych punktów pacjenci mogą oddawać próbkę bez wysiadania z samochodu. Pobrane wymazy trafiają do laboratorium.

Mobilne punkty drive thru mają zwiększyć liczbę przeprowadzanych testów na koronawirusa. Rozwiązanie jest skierowane przede wszystkim do osób w kwarantannie.

Rzecznik resoru zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, że takie osoby będą na bieżąco informowane o konieczności wykonania testu.

– Będzie system powiadomień sms. Każdy przebywający w kwarantannie otrzyma sms, przynajmniej w tej dwunastej dobie o tym, że powinien udać się do szpitala, do laboratorium, w celu pobrania wymazu i wówczas zostanie wskazane to miejsce, do którego może się udać z kwarantanny celem przeprowadzenia testu. Czekaliśmy na wejście w życie przepisu z rozporządzenia. Teraz więc można kolokwialnie mówiąc „ruszać z kopyta” z tym drive thru. Na pewno w najbliższych dniach te testy będą się  odbywały, bo pamiętajmy – to jest test w dwunastej dobie, więc nie liczmy, że 96 tys. osób, które są w kwarantannie, wszystkie na raz będą testowane – zaznaczył Wojciech Andrusiewicz.

Punkty poboru próbek na koronawirusa, również te mobilne, będą dostępne na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia.

Liczba zakażeń koronawirusem przekroczyła wczoraj 14 tys. Łącznie na COVID-19 zmarło 698 osób. Kwarantanną objętych jest ponad 96 tys., a nadzorem epidemiologicznym – ponad 17,7 tys. osób.

 

RIRM

drukuj