fot. flickr.com

Opłata RTV będzie prawdopodobnie włączona w rachunek za prąd

Opłata audiowizualna najprawdopodobniej będzie doliczana do rachunków za prąd – poinformował w jednej ze stacji radiowych wiceminister kultury Krzysztof Czabański. W resorcie trwają prace nad ustawą medialną, która ma przekształcić media publiczne ze spółek Skarbu Państwa w media narodowe.

Wkrótce mamy także poznać ostateczną koncepcję finansowania nadawców publicznych. Jak tłumaczył minister, chodzi o to, że każdy, do kogo jest doprowadzony prąd, może korzystać z mediów publicznych i powinien płacić składkę audiowizualną. A ta będzie dołączona do faktury na konkretny licznik.

Problem opłat za dostęp do mediów publicznych wymaga kompleksowego rozwiązania – mówi poseł Maciej Małecki z sejmowej Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii.

– System ten w jakiś sposób zachwiał się bardzo mocno kilka lat temu, kiedy Donald Tusk apelował, nawoływał do zaprzestania płacenia abonamentu. Część osób przestało uiszczać opłaty za abonament i ten system nie wrócił już do równowagi. Dzisiaj osoby odpowiedzialne za naprawę mediów publicznych mają przed sobą szerokie konsultacje i muszą przygotować takie rozwiązanie, które z jednej strony będzie korzystne dla użytkowników (dla Polaków, którzy korzystają z mediów publicznych), z drugiej strony zapewnią stabilne finansowanie mediom publicznym, które, przypominam, muszą realizować misję – wskazuje Maciej Małecki.

Obecnie trwają konsultacje m.in. z organizacjami społecznymi i dziennikarzami, regulatorami rynku energetycznego i ekspertami. Kompletna tzw. duża ustawa medialna ma trafić do Sejmu w kwietniu.

RIRM

drukuj