fot. PAP

Opiekunowie bez pieniędzy, a ministerstwo czeka

Ministerstwo pracy czeka na uzasadnienie wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. świadczeń pielęgnacyjnych dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Dopiero wtedy mają powstać nowe przepisy w tej sprawie.

Część opiekunów straciła prawo do świadczeń w lipcu, wskutek nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych z grudnia 2012 r.

Nowelizacja ta spowodowała, że świadczenie pielęgnacyjne przysługuje tylko niepracującym rodzicom i najbliższym krewnym dzieci niepełnosprawnych, gdy niepełnosprawność powstała przed osiągnięciem dorosłości.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że odebranie tych świadczeń było niekonstytucyjne.

Taki wyrok daje nadzieję wielu osobom, jednak nie jest to koniec walki – mówi Danuta Januszka opiekunka dorosłej osoby niepełnosprawnej.

– Jesteśmy w połowie zadowoleni, gdyż potwierdziło się, że jest to niezgodne z Konstytucją. Przyznał to Trybunał Konstytucyjny. Natomiast nie jesteśmy zadowoleni z faktu, iż nie odzyskaliśmy od razu finansów. O to jeszcze musimy walczyć, na tym nie poprzestaniemy, jeszcze długa droga przed nami – akcentuje Danuta Januszka, opiekunka dorosłej osoby niepełnosprawnej.

Duża część osób, którym zostały odebrane świadczenia, od sześciu miesięcy jest bez pieniędzy i bez ubezpieczenia zdrowotnego.

MPiPS przygotował już kolejną nowelizację, która częściowo przywróci pomoc finansową dla opiekunów osób niepełnosprawnych i niesamodzielnych, jednak jak twierdzi Danuta Januszka, kryterium dochodowe nie jest jeszcze znane.

– Byliśmy w ministerstwie odnośnie nowego projektu ustawy, który ma wejść w przyszłym roku. Pani minister obiecywała, że dowiemy się o skali do nowego projektu, ale jak do tej pory tego nie zrobiła. To są tylko słowa i kłamstwa. Wczoraj pan Podgórski po raz kolejny kłamał o pieniądzach, które zostały przesłane do MOPS-ów. Żadnych pieniędzy MOPS-y nie dostały – podkreśla Danuta Januszka, opiekunka osoby niepełnosprawnej.

RIRM

drukuj