fot. PAP/EPA

ONZ pracuje nad przedłużeniem porozumienia w sprawie eksportu ukraińskich zbóż

Antonio Guterres, sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych i jego zespół, pracują nad przedłużeniem porozumienia w sprawie eksportu ukraińskich zbóż przez Morze Czarne. Umowa może wygasnąć w listopadzie – przekazał w piątek Stephane Dujarric, rzecznik organizacji.

Zespół Antonio Guterresa zamierza nie tylko przedłużyć, ale też poszerzyć tę umowę, a ponadto „pracuje również nad usunięciem przeszkód w eksporcie rosyjskich zbóż i nawozów” – dodał Stephane Dujarric. Wyjaśnił, że w związku z tym, Martin Griffiths, dyrektor Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw pomocy humanitarnej i Rebeca Grynspan, przedstawicielka Organizacji do Spraw Handlu, udadzą się za około tydzień do Moskwy, by omówić te kwestie.

Porozumienie w sprawie odblokowania eksportu ukraińskich produktów rolnych przez Morze Czarne zostało podpisane w lipcu w Stambule. Jego stronami są Ukraina, Rosja, Turcja i Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Umowę zawarto, aby złagodzić globalny kryzys żywnościowy i obniżyć ceny towarów spożywczych, które wzrosły z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Porozumienie ma też zagwarantować bezpieczne korytarze morskie do trzech ukraińskich portów: Odessy, Czarnomorska i Jużnego (Piwdennego). Strony zgodziły się, że statki handlowe zmierzające do tych portów nie będą atakowane. Podczas wejścia i wyjścia do zaminowanych przez Ukraińców z przyczyn obronnych portów są pilotowane przez ukraińskich nawigatorów.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl