Autorstwa Витольд Муратов - Fotografia własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10233058

Ukraina: Parlament uznał archipelag Kurylów za terytorium Japonii okupowane przez Rosję

Rada Najwyższa, ukraiński parlament, przyjął w piątek uchwałę uznającą Wyspy Kurylskie na Oceanie Spokojnym za integralną część terytorium Japonii, znajdującą się pod rosyjską okupacją – powiadomił portal RBK-Ukraina za deputowanym do Rady Jarosławem Żełezniakiem.

Parlament wezwał społeczność międzynarodową do „dalszego podejmowania wszelkich możliwych kroków w celu sformalizowania prawnego statusu Terytoriów Północnych Japonii” – termin stosowany przez Tokio na określenie spornego archipelagu.

Japonia domaga się od Rosji zwrotu czterech wysp, które sowieckie wojska zajęły wraz z całym archipelagiem Kurylów w 1945 roku, tuż po kapitulacji Japonii w II wojnie światowej. Tokio uważa te zamieszkane przez 20 tysięcy osób wyspy za „integralną część terytorium Japonii”. Z powodu sporu o Kuryle, Rosja i Japonia do dziś nie podpisały formalnego układu pokojowego, po zakończeniu wojny, mimo że ponownie nawiązały stosunki dyplomatyczne w 1956 roku.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl