fot. PAP/EPA

ONZ: Ebola nadal szerzy się w Sierra Leone i Gwinei

Ebola nadal szybko szerzy się w zachodniej części Sierra Leone i w lesistym interiorze Gwinei, a do opanowania tej epidemii potrzebny będzie dodatkowy personel medyczny z zagranicy – oświadczył we wtorek w Genewie wysoki przedstawiciel ONZ.

„Wiemy, że epidemia szerzy się nadal intensywnie w zachodnim Sierra Leone i niektórych częściach interioru Gwinei. Nie możemy spocząć, musimy działać dalej” – powiedział David Nabarro, specjalny wysłannik sekretarza generalnego ONZ do spraw eboli.

Jak głoszą opublikowane w poniedziałek dane Międzynarodowej Organizacji Zdrowia (WHO), w trzech najbardziej dotkniętych przez ebolę państwach afrykańskich zarejestrowano już 6331 zgonów na tę chorobę, a Sierra Leone wyprzedziła Liberię jako państwo z największą liczbą zachorowań.

Nabarro zaznaczył, że sytuacja jest szczególnie trudna w stolicy Sierra Leone Freetown oraz w położonym 60 kilometrów na północny wschód od niej mieście Porto Loko, „gdzie istnieje potrzeba znacznie intensywniejszej reakcji”. Drugim „budzącym obawy” obszarem jest według niego północna część gwinejskiego interioru, znana jako Guinea Forestiere.

PAP

drukuj