Olkusz: zakończono konserwację najstarszych organów w Polsce

Dobiegła końca konserwacja zabytkowych organów Bazyliki Mniejszej pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu – najstarszych organów w Polsce. Trwające w latach 2015-2018 prace prowadził renomowany holenderski warsztat organmistrzowski „Flentrop Orgelbouw” z Zaandam oraz krakowski warsztat konserwatorski „Modulus”. Prace stanowiły kontynuację i dopełnienie konserwacji zrealizowanej przez Państwowe Przedsiębiorstwo Konserwacji Zabytków w Krakowie w latach 1972-1992.     

Projekt był finansowany z budżetu MKiDN, MSWiA, Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, wspólnotę Parafii św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu oraz przez prywatnych mecenasów, w tym fundację Hermann-Reemtsma-Stiftung z Hamburga. W ideę konserwacji instrumentu aktywnie włączeni byli członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Historycznych Organów Hansa Hummla w Olkuszu oraz zaprzyjaźnionego stowarzyszenia Baltisches Orgel Centrum e.V. w Stralsundzie (Niemcy).

Merytoryczne konsultacje konserwacji oraz badania instrumentoznawcze i kwerendy w polskich, słowackich, ukraińskich i niemieckich archiwach prowadził zespół polskich, holenderskich i niemieckich naukowców pod kierunkiem dr. hab. Krzysztofa Urbaniaka.

Unikatowe olkuskie organy zbudowane zostały w latach 1611-1633 przez Hansa Hummla, działającego w Krakowie organmistrza pochodzenia niemieckiego, oraz przez jego ucznia Jerzego Nitrowskiego – późniejszego założyciela najbardziej renomowanej polskiej dynastii organmistrzowskiej XVII w. Instrument olkuski zawiera najstarszą wciąż brzmiącą piszczałkę w Polsce, opatrzoną datą 17 grudnia 1615 roku. Dwujęzyczna monografia organów Hummla i Nitrowskiego jest w przygotowaniu.

W dniu 7 października 2018 o godz. 13.00 uroczystego poświęcenia odrestaurowanych organów dokona ks. bp dr Grzegorz Kaszak, biskup sosnowiecki, który w 2015 roku swoją decyzją umożliwił rozpoczęcie prac konserwatorskich. W trakcie liturgii organy olkuskie zabrzmią po raz pierwszy wraz z wokalistami i instrumentalistami grającymi na historycznych instrumentach. W dniach 8-10 października 2018 o godz. 19.00 w ramach XIX Międzynarodowych Dni Muzyki Organowej i Kameralnej w Olkuszu będzie można posłuchać koncertów na zabytkowym instrumencie – pisze dr hab. Krzysztof Urbaniak, koordynator dzieła restauracji olkuskich organów.

Ks. Przemysław Lech, Biuro Prasowe Diecezji Sosnowieckiej/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl