fot.diecezja.sosnowiec.pl

W Olkuszu zabrzmią XVII-wieczne organy

Po raz pierwszy po konserwacji zabrzmią dziś zabytkowe organy w Bazylice Mniejszej pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu. To najstarsze wciąż sprawne organy w Polsce. Pochodzą z pierwszej połowy XVII w. Ich renowacja trwała trzy lata. Projekt współfinansowało wiele podmiotów, w tym Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Uroczystego poświęcenia odrestaurowanych organów o godz. 13.00 dokona ks. bp Grzegorz Kaszak, biskup sosnowiecki.

Wierni zgromadzeni w bazylice będą mogli wysłuchać m.in. utworów sprzed kilku wieków – tłumaczy ks. prał. Mieczysław Miarka, proboszcz Bazyliki św. Andrzeja w Olkuszu.

– 15 minut przed Mszą św. odbędzie się krótki koncert w wykonaniu studentów, pracowników Akademii Muzycznej z Krakowa i z Łodzi. Koncert związany jest z muzyką XVII w., z muzyką, która powstała wtedy, gdy organy. Następnie o godz. 13.00 rozpocznie się uroczysta Msza św., podczas której część pieśni będzie wykonywana się w języku łacińskim – poinformował kapłan.

Z kolei od poniedziałku do środy odbędą się XIX Międzynarodowe Dni Muzyki Organowej i Kameralnej. Podczas koncertów zabrzmi wokalno-instrumentalna oraz organowa muzyka dawna.

RIRM

drukuj