fot. PAP/EPA

Ojciec Święty: Chrześcijaństwo bez liturgii jest chrześcijaństwem bez Chrystusa

„Chrześcijaństwo bez liturgii jest chrześcijaństwem bez Chrystusa” – powiedział w środę papież Franciszek podczas audiencji generalnej. Przestrzegł przed tzw. chrześcijaństwem przeżyć wewnętrznych, które „nie uznaje duchowego znaczenia publicznych obrzędów liturgicznych”.

Zwracając się podczas audiencji generalnej do wiernych z biblioteki w Pałacu Apostolskim, Papież powiedział, że pokusa „praktykowania” takiego chrześcijaństwa pojawiała się wielokrotnie w dziejach Kościoła. Jak zaznaczył, często w tej tendencji podkreślano „większą czystość religijności, która nie zależy od zewnętrznych ceremonii, uważanych za niepotrzebny i szkodliwy ciężar”.

„W centrum krytyki znajdowała się nie jakaś szczególna forma obrzędowa czy też konkretny sposób celebracji, ale sama liturgia”- mówił Ojciec Święty.

Papież Franciszek przyznał, że wielu wiernych mimo pilnego udziału w uroczystościach, zwłaszcza w niedzielnej Mszy św., czerpie „pokarm dla swej wiary i życia duchowego z innych źródeł”.

Jak zaznaczył, Chrystus jest obecny „nawet w najbardziej ogołoconym obrzędzie”, takim jak ten, który niektórzy chrześcijanie sprawowali i nadal odprawiają w miejscach uwięzienia lub w domu w czasach prześladowań.

Papież zwracając się do Polaków, powiedział: „Liturgia Kościoła jest źródłem pobożności i pokarmem dla modlitwy osobistej”.

„Także od wspólnej modlitwy liturgicznej, kiedy jesteśmy zgromadzeni wokół Chrystusa, zaczyna się realizacja przykazania miłości Boga i bliźniego, gdyż modląc się jedni za drugich, pomagamy sobie wzajemnie oraz nosimy brzemiona jedni drugich”- wskazał papież Franciszek.

Na zakończenie audiencji Ojciec Święty wystosował apel w związku z pierwszym Międzynarodowym Dniem Braterstwa Ludzkiego, który będzie obchodzony w czwartek, a został ustanowiony w rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Przypada w drugą rocznicę wizyty papieża w Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz podpisania „Dokumentu o ludzkim braterstwie dla pokoju światowego i współistnienia” przez niego oraz Al-Azhar Ahmada Al-Tayyeba, wielkiego imama kairskiego uniwersytetu.

„Jestem bardzo zadowolony, że ONZ przyłącza się do tych obchodów, mających na celu krzewienie dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego”- oświadczył Papież.

Ogłosił, że za pośrednictwem internetu weźmie w czwartek udział w wirtualnym spotkaniu z imamem oraz z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem.

Rezolucja, jak przypomniał, uznaje „wkład, jaki dialog między wszystkimi grupami religijnymi może wnieść w poprawę świadomości i zrozumienia wspólnych wartości podzielanych przez całą ludzkość”.

„Niech to będzie naszą modlitwą i przedmiotem naszego zaangażowania każdego dnia roku”- wezwał Papież.

 PAP/TV Trwam News

drukuj