fot. PAP/Marcin Bielecki

Ogromne zainteresowanie służbą wojskową. W 2022 roku przewidzianych jest 15 tys. miejsc

Do dobrowolnej i zasadniczej służby wojskowej tylko pierwszego dnia dołączyło 1600 osób – mówił w Polskim Radiu Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. W 2022 roku przewidzianych jest 15 tys. miejsc.

Od kilku dni trwa nabór do dobrowolnej, zasadniczej służby wojskowej. To nowy rodzaj sił zbrojnych, który powstał na mocy ustawy o obronie Ojczyny – mówił na antenie Polskiego Radia minister obrony narodowej.

– To jest propozycja dla młodych ludzi, którzy chcą skorzystać z tego, aby otrzymać przeszkolenie wojskowe, ale jednocześnie, żeby otworzyć sobie drogę, jeżeli chodzi o umiejętności. Oczywiście chcemy, żeby celem tej drogi, żeby poprzez dobrowolną zasadniczą służbą wojskową, Ci młodzi ludzie trafili do Wojska Polskiego w charakterze żołnierzy zawodowych – wskazał Mariusz Błaszczak.

W ramach dobrowolnej, zasadniczej służby wojskowej trzeba będzie wziąć udział w szkoleniu. Pierwszy etap potrwa 28 dni. Po jego zakończeniu rozpocznie się trwające 11 miesięcy szkolenie specjalistyczne.

– Chcemy, żeby w trakcie tego szkolenia ci młodzi ludzie nabyli kwalifikacje, niezbędne potem do obsługi np. nowoczesnej broni – podkreślił Mariusz Błaszczak.

Miesięczne wynagrodzenie za dobrowolną służbę wojskową wyniesie 4,5 tys. złotych brutto. Dla chętnych do 26. roku życia będzie to kwota na rękę – zaznaczył minister szef resortu obrony.

– Zachęcam wszystkich chętnych do tego, żeby składali wnioski. Mogą to zrobić on-line, także przez infolinię – dodał Mariusz Błaszczak.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości zwiększy wydatki na obronność do 3 proc. PKB w 2023 roku. Ponadto będzie sukcesywnie zwiększać liczbę żołnierzy, tak aby osiągnąć liczbę 300 tysięcy. Tworzenie rezerw, takich jak dobrowolna zasadnicza służba wojskowa oraz Wojska Obrony Terytorialnej, to realizacja kolejnych celów: odtworzenia systemu rezerw oraz zwiększania możliwości szkolenia żołnierzy.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl