fot. twitter.com/KancelariaSejmu

Ograniczenie opóźnień w płaceniu kontrahentom, to główny cel ustawy przeciwdziałającej zatorom płatniczym

Ograniczenie zatorów płatniczych, czyli opóźnień w płaceniu kontrahentom, to główny cel ustawy przeciwdziałającej zatorom płatniczym. Dokument podpisał już prezydent RP Andrzej Duda. Zatory płatnicze negatywnie wpływają na płynność finansową firm. Szacuje się, że zapłaty w ustalonym terminie nie otrzymuje do 90 proc. przedsiębiorstw w Polsce.

Dzięki ustawie skrócą się terminy zapłaty, a prezes UOKiK zyska uprawnienia do ścigania przedsiębiorstw generujących największe zatory. Rozwiązanie wprowadza też ulgę za złe długi w PIT i CIT.

Dr Marian Szołucha, ekonomista z Akademii Biznesu i Finansów Vistula wskazał, że ustawa w dużym stopniu rozwiąże problemy małych i średnich firm.

Jedną z przyczyn powstawania zatorów jest ciągle dominująca w niektórych sektorach polskiej gospodarki pozycja podmiotów dużych, najczęściej zagranicznych, nad podmiotami mniejszymi – polskimi. Te pierwsze, ze względu właśnie na swoją dominującą pozycję, dyktują warunki kontraktów ze swoimi mniejszymi kontrahentami, także warunki cenowe, także warunki dotyczące terminów płatności. Często te terminy płatności były bardzo długie i teoretycznie księgowo nieźle radzące sobie polskie przedsiębiorstwa popadały w poważne tarapaty, ponieważ brakowało im płynności – akcentował ekspert.

Autorem ustawy o ograniczeniu zatorów płatniczych jest Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Nowe prawo zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku.

RIRM

drukuj