Ogólnopolskie Zrzeszenie „Sędziowie RP” przygotowało swoje propozycje zmian w polskim sądownictwie
Ogólnopolskie Zrzeszenie „Sędziowie RP” proponuje wprowadzenie jednolitego stanowiska sędziego i wyłanianie członków Krajowej Rady Sądownictwa w wyborach powszechnych.
W sobotę odbyła się konferencja programowa Ogólnopolskiego Zrzeszenia Sędziów „Sędziowie RP”. W podjętej uchwale zawarte są postulaty zmian w sądownictwie. Jeden z nich mówi o wyłanianiu sędziów wchodzących w skład Krajowej Rady Sądownictwa poprzez wybory powszechne.
– Przynajmniej w tej części, która będzie odpowiedzialna za wybór i awansowanie sędziów, bo również opowiadamy się za tym, by docelowo rozdzielić kompetencje do przedstawiania prezydentowi kandydatur na sędziów i kompetencje dbania o stanie na straży niezawisłości sędziowskiej – powiedział sędzia Adam Jaworski z Ogólnopolskiego Zrzeszenia Sędziów „Sędziowie RP”.
Bardzo ważne jest to, by sędziowie, którzy mają większość w Krajowej Radzie Sądownictwa, mieli legitymacje demokratyczną – mówił podczas programu „Rozmowy niedokończone” na antenie TV Trwam sędzia Adam Jaworski. Drugie rozwiązanie to wprowadzenie jednolitego stanowiska sędziego sądu powszechnego.
– To oznaczałoby, że sędzia zarówno orzekający w sądzie pierwszej, jak i drugiej instancji będzie miał ten sam status, wynagrodzenie uzależnione wyłącznie od stażu pracy. Wtedy odejdzie problem awansów, zmiany stanowisk i również rozwiąże się problem – szkodliwego dla państwa – kwestionowania nominacji sędziowskich – wskazał sędzia Adam Jaworski.
Obecnie niektórzy sędziowie Sądu Najwyższego uchylają wiele wyroków wydziałów karnych sądów. Ich działanie jest bardzo wątpliwe i – jak dodał sędzia Adam Jaworski – dzieje się to z przekroczeniem kompetencji.
TV Trwam News