fot. PAP/Rafał Guz

Oględziny w byłej katowni Urzędu Bezpieczeństwa w Ciechanowie

W dawnej katowni powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa w Ciechanowie odbędą się dziś oględziny z udziałem przedstawicieli IPN. Na wniosek posła PiS Jacka Ozdoby wszczęto postępowanie zabezpieczające miejsce, gdzie przetrzymywano i katowano Żołnierzy Niezłomnych. Mimo, że minęło ponad pół wieku, w piwnicach widoczne są ślady pozostawione przez ofiary UB z lat 1945-56.

Dziś w mieszkaniach, które są nad komórkami, zamieszkuje jeszcze kilka rodzin.

– Złożyłem wniosek do głównego konserwatora zabytków na Mazowszu, który postanowił wszcząć postępowanie, które polega na tym, że odbędą się oględziny tego miejsca razem z przedstawicielami, pracownikami Instytutu Pamięci Narodowej, gdzie sprawdzą autentyczność tych śladów i ewentualnie co należy dalej z tym zrobić, jak zabezpieczyć to miejsce, które jest uświęconym miejscem naszych bohaterów – powiedział poseł Jacek Ozdoba.

W zależności od tego co stwierdzą dziś eksperci, poseł Jacek Ozdoba uzależnia podjęcie starań mających na celu upamiętnienia tego miejsca. Parlamentarzysta przyznał, że będzie chciał, aby w dawnej katowni UB pojawiła się filia, placówka czy nowa inicjatywa.

Działania na rzecz utworzenia muzeum historycznego w tym miejscu od dawna podejmuje „Społeczny Komitet Niepodległy Ciechanów 100”.

Placówka miałaby ukazywać heroiczną walkę mieszkańców Północnego Mazowsza o wolną i niepodległą Polskę na przestrzeni ostatnich 100 lat.

RIRM

drukuj