fot. katowice.ipn.gov.pl

Ofiary Katynia upamiętniono przy Grobie Policjanta Polskiego w Katowicach

Pamięć kilku tysięcy policjantów II Rzeczypospolitej Polskiej, poległych na służbie i pomordowanych wiosną 1940 r. przez sowieckie NKWD, uczczono w poniedziałek symbolicznie przy Grobie Policjanta Polskiego w Katowicach.

W Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w miejscu pamięci narodowej przy Komendzie Wojewódzkiej Policji (KWP) w Katowicach funkcjonariusze garnizonu śląskiego złożyli kwiaty i zapalili znicz – poinformował zespół prasowy śląskiej policji. Ze względu na panującą w kraju sytuację epidemiczną oficjalną uroczystość przełożono na 11 września tego roku.

Wiosną 1940 roku sowieckie NKWD wymordowało tysiące polskich jeńców wojennych, wziętych do niewoli w wyniku agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku. Wcześniej byli oni więzieni w trzech Obozach Specjalnych NKWD – Kozielsku, Ostaszkowie, Starobielsku oraz w więzieniach i obozach NKWD na terenie Zachodniej Białorusi i Ukrainy. Historycy szacują liczbę ofiar Zbrodni Katyńskiej na co najmniej 21 768 obywateli II Rzeczypospolitej Polskiej.

Najbardziej poszkodowana grupa zawodowa, to polscy policjanci – funkcjonariusze Policji Państwowej i Policji Województwa Śląskiego, których prochy spoczywają na polskich cmentarzach wojennych w Miednoje w Rosji oraz Bykowni k. Kijowa i na Cmentarzu Komunalnym we Włodzimierzu Wołyńskim na Ukrainie.

Co roku w kwietniu przy Grobie Policjanta Polskiego przy KWP w Katowicach odbywają się ogólnopolskie uroczystości z udziałem przedstawicieli Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939, władz oraz instytucji państwowych i samorządowych, kierownictwa polskiej policji, kadry kierowniczej garnizonu śląskiego, zaproszonych służb mundurowych, duchowieństwa, stowarzyszeń, fundacji oraz młodzieży szkolnej.

W śląskiej komendzie działa też Izba Pamięci, gdzie zgromadzono rzeczy należące do pomordowanych policjantów: zdjęcia, części mundurów, dokumenty i przedmioty codziennego użytku.

W czasie II wojny światowej zginęło lub zostało zamordowanych ok. 13 tys. spośród 36 tys. polskich funkcjonariuszy policji. Ponad 1200 z nich pochodziło ze Śląska. W 1993 roku w Grobie Policjanta Polskiego przy Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach złożono szczątki nieznanego polskiego policjanta ekshumowanego w Miednoje.

Związek Sowiecki do zbrodni katyńskiej przyznał się dopiero 13 kwietnia 1990 r. Wówczas to w komunikacie rządowej agencji TASS oficjalnie potwierdzono, że polscy jeńcy wojenni zostali rozstrzelani wiosną 1940 r. przez NKWD. Przypadający 13 kwietnia Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej uchwalony został 14 listopada 2007 przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 roku.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl