fot. Tomasz Strąg

Ofensywa programowa PiS

Prawo i Sprawiedliwość potrafi uczciwie rządzić. Stąd większe możliwości finansowe i nowe propozycje – mówi prezes partii Jarosław Kaczyński. Wszystkie elementy tzw. piątki PiS mają wejść w życie jeszcze przed wyborami do Sejmu i Senatu. Według zapowiedzi minister finansów, nie potrzeba też nowelizacji budżetu.

Jedni mówią „piątka Kaczyńskiego”, inni „piątka PiS”. Wątpliwości rozwiał sam prezes partii.

– To jest pomysł Prawa i Sprawiedliwości. Ja wymyśliłem kiedyś 500 plus to jest prawda – powiedział w sobotę na antenie RMF FM Jarosław Kaczyński.

Ale najnowsze propozycje partii rządzącej to już praca wielu osób. Platforma raz mówi, że PiS ukradł jej propozycje, innym razem oskarża przeciwników o korupcję polityczną. Opozycja ma jednak związane ręce, co przyznaje poseł Grzegorz Długi z Kukiz’15.

– Myślę, że żadna poważna siła polityczna w Polsce nie będzie przeciwstawiała się „piątce Kaczyńskiego” czy „piątce Morawieckiego” – zwrócił uwagę Grzegorz Długi.

Do kontrataku przechodzi poseł Adam Szłapka z Nowoczesnej. Z ust polityka opozycji pada zarzut, że „piątka” nie jest dla wszystkich.

– Chciałbym usłyszeć propozycje PiS dla osób niepełnosprawnych, dla nauczycieli, dla pielęgniarek i dla położnych – zwrócił uwagę polityk Nowoczesnej.

Jarosław Kaczyński wskazał, że to nie ostatnie propozycje Prawa i Sprawiedliwości. Zresztą, przywołał też liczby i wskazał, że wydatki na niepełnosprawnych systematycznie rosną.

– Wydatki na niepełnosprawnych w 2015 roku wynosiły 14,5 mld mniej więcej. Wzrosły do 18 mld, nie licząc tego, co niepełnosprawni otrzymali z 500 plus – zwrócił uwagę prezes partii.

Opozycja – obok krytyki – szykuje ofensywę. Rafał Grupiński zapowiedział, że Platforma będzie więcej mówić o programie „wyższe płace”.

– Myślę, że kluczowy jest nasz program „wyższe płace”, bo on z jednej strony dotyka pozytywnie wszystkich, którzy zarabiają zbyt mało, a po drugie jest bardzo dobrą ofertą dla ludzi młodych – powiedział Rafał Grupiński.

To wokół tego programu Platforma chce budować swoją propozycję programową. Podczas gdy trwa licytacja na to, kto ma lepszą ofertę dla Polaków, Kukiz’15 wskazuje, że brakuje zwartego systemu socjalnego. Grzegorz Długi zwrócił uwagę na klasę średnią.

– Ci w środku poza tym, że mają na to wszystko pracować, też muszą czuć się bezpiecznie, że w momencie, kiedy im się noga podwinie, my jako społeczeństwo o nich zadbamy – powiedział polityk.

Nowa „piątka PiS” ma wejść w życie już teraz. Szczegóły będą ujawniać poszczególni ministrowie, bo to przecież rząd odpowiada za realizację nowych obietnic.

– Wszystkie elementy tej piątki, kolejnej piątki Jarosława Kaczyńskiego, wejdą w życie przed jesiennymi wyborami do Sejmu i Senatu – zapowiedział wicemarszałek Senatu Adam Bielan, który przekonuje, że środki na realizację nowych propozycji na pewno się znajdą.

– Jeżeli minister finansów uważa, że nie potrzeba nowelizować budżetu, to my to przyjmujemy od wiadomości – dodał.

Jarosław Kaczyński wytyka swoim poprzednikom, że to za ich rządów Polska była ciągle w sytuacji deficytu. Padały hasła o oszczędzaniu, a Polacy już wtedy wiedzieli, że dla nich pieniędzy z budżetu nie będzie – podkreślił prezes PiS.

– Cała sprawa polega na tym, że my potrafimy rządzić. I to rządzić uczciwie, w związku z tym mamy dzisiaj większe możliwości finansowe – powiedział Jarosław Kaczyński.

Według zapowiedzi rządu, nowa piątka to nie tylko propozycje socjalne, ale i rozwojowe. Więcej pieniędzy w kieszeni obywatela to większe wpływy do budżetu.

TV Trwam News/RIRM

drukuj