Eksperci prof. Glińskiego o Polonii i procesie cyfryzacji

Cyfryzacji i sprawom Polonii będzie poświęcona ostatnia już konferencja programowa z udziałem ekspertów i prof. Piotra Glińskiego – kandydata PiS na premiera rządu technicznego.

 W tym tygodniu w Sejmie odbędzie się debata nad wnioskiem o wotum nieufności wobec gabinetu Donalda Tuska.

 W dzisiejszej konferencji udział  weźmie m.in. Anna Streżyńska – b. prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

 Jak mówi ekspert, problemów w tym zakresie jest kilka. To pojęcie szerokie; cyfryzacja obejmuje całą naszą gospodarkę, administrację i życie społeczne.

 Była prezes UKE zwraca uwagę na fakt, że większość Polaków identyfikuje ten proces z przejściem z analogowego sygnału TV na cyfrowy.

 – W tym procesie musimy zachować nie tylko uprawnienia dotychczasowych graczy, ale także zadbać o to, żeby odzwierciedlone były oczekiwania społeczne widzów do pewnego rodzaju pluralizmu i demokracji w mediach – żeby każdy mógł znaleźć pełny zestaw informacji, które go interesują i tych programów, które chciałby oglądać – zaznaczyła Anna Streżyńska.

 Rząd techniczny ma także podjąć kwestię Polonii.

 Od 23 lat Polonia jest zapomnianym problemem rządu Donalda Tuska; nie ma narodowego programu, który pomógłby Polakom wrócić ze w Wschodu – podkreśla prof. Piotr Gliński. Kwestią do rozwiązania –  jak dodaje ekspert – jest także sprawa nieobecności Polonii w życiu codziennym i polityce polskiej .

– Polskie elity – w jakiś sposób – nie chciały dopuścić elit polonijnych do współkształtowania Polski po 89. roku. Jest to rzecz trochę zapomniana, wstydliwa bo przecież ci ludzie wyjeżdżali z Polski na ogół nie z własnej woli. Mówię o różnych pokoleniach polskiej Polonii – powiedział prof. Piotr Gliński.

Z kolei dr Dariusz Kucharski, historyk, ekspert ds. Polaków na Wschodzie zwraca uwagę – nie na kwestię naszych rodaków –  ale na przywrócenie im obywatelstwa. Wskazuje  również  na  złe relacje polsko-litewskie.

Muszą mieć przywrócone to obywatelstwo. Dotyczy to Polaków na Zachodzie, jak również Polaków na Wschodzie. Zarówno tych mieszkających na Kresach w okresie międzywojennym, jak i tych wywiezionych, którzy mieszkają dzisiaj w tragicznych warunkach w Kazachstanie, Uzbekistanie, Tadżykistanie, czy też w dalekiej części Rosji – powiedział dr Dariusz Kucharski.

 Jutro  kandydat  na premiera rządu technicznego spotka się z Klubem Parlamentarnym PiS.

7 marca planowana jest debata nad wnioskiem o wotum nieufności wobec gabinetu Donalda Tuska.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl