fot. Paweł Skraba

29. Zimowa Uniwersjada. Polacy na razie bez medalu

Niezłe występy zanotowali w drugim dniu 29. Zimowej Uniwersjady w Krasnojarsku polscy alpejczycy i biegaczki narciarskie. Białoczerwoni nie zdobyli na razie jeszcze w Rosji medalu, ale kilkoro z nich pokazało się z dobrej strony.


Najciekawiej było na alpejskim stoku, gdzie odbywały się zawody Super Giganta kobiet i mężczyzn. Choć trasa była bardzo łatwa – w pobliżu Krasnojarska nie ma po prostu takich stoków, na których da się wytoczyć trudniejszą trasę – to jednak rywalizacja trzymała w napięciu. W pierwszej dziesiątce uplasowało się dwóch Polaków – Andrzej Dziedzic był ósmy, a Paweł Babicki dziewiąty.

Przyznam szczerze, że liczyłem, iż mogę tu zakręcić się wokół podium i mam spory niedosyt – mówił Babicki, który do zwycięzcy stracił 94 setne sekundy. O dziesięć setnych sekundy lepszy był Dziedzic.

Czy jestem zadowolony? Tak, raczej tak, bo choć trasa była bardzo łatwa, wręcz niespotykanie łatwa, jak na poważnych zawodach, to jednak było gdzie popełnić większe błędy – mówił Dziedzic. Pozostali z biało-czerwonych uplasowali się na niższych pozycjach – Szymon Bębenek był osiemnasty, Antoni Szczepanik trzydziesty pierwszy, a Dominik Białobrzycki czterdziesty trzeci.

Dalsze lokaty zajęły też nasze panie w Super Gigancie, z których najlepsza, zajmująca dwudzieste miejsce, była Katarzyna Wąsek. Pięć pozycji niżej sklasyfikowano Zuzannę Czapską. Dwie zawodniczki zgłoszone do rywalizacji – Daria Krajewska i Zofia Zdort – nie zostały sklasyfikowane. Najbardziej rozgoryczona była Zdort, która nie mogła wystartować, bo od czterech dni… czeka na swój bagaż.

Niestety, doleciały tylko narty. Nie mam butów i wszystkich pozostałych akcesoriów, które są niezbędne, by móc wystartować. Mam nadzieję, że linie lotnicze wreszcie znajdą mój bagaż i będę mogła pokazać się na trasach – mówiła Zdort.

Z dobrej strony Polki pokazały się na trasie biegowej, choć startowały w bardzo mocnym towarzystwie.

Jest tu wiele świetnych zawodniczek, z mistrzyniami świata juniorów na czele. Chciałam być w pierwszej dziesiątce i z tego miejsca mogę być zadowolona. Mam nadzieję, że z biegiem czasu będziemy się rozkręcać i przesuwać bliżej miejsc medalowych – mówiła Urszula Łętocha, która do Krasnojarska przyleciała prosto z Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym w austriackim Seefeld.

Polka zajęła ósme miejsce. Z kolei na 20. pozycji sklasyfikowana została Weronika Kaleta. Polka bardzo mocno zaczęła, do połowy dystansu była w pierwszej dziesiątce, ale w końcówce zabrakło jej sił.

Słabo na dwukrotnie dłuższej trasie zaprezentowali się reprezentanci Polski, z których najlepszą lokatę uzyskał Michał Skowron, który był 26. Pozostali Polacy finiszowali jeszcze dalej – Kacper Antolec zajął 45. miejsce, Mateusz Haratyk 46., a Dawid Damian 68. Co ciekawe, aż sześć pierwszych miejsc w rywalizacji biegaczy zajęli Rosjanie.

Gospodarze uniwersjady mają zamiar zdominować klasyfikację medalową, a wystawili zdecydowanie najliczniejszą reprezentację spośród wszystkich uczestniczących w zmaganiach sportowców-studentów. Mogą liczyć na wsparcie swoich kibiców, bo na razie na arenach pojawiają się tłumy. W niedzielę w wiosce uniwersjadowej odwiedził ich nawet prezydent Rosji Władymir Putin.

Biało-czerwoni w niedzielę pokazali się jeszcze w snowboardowym crossie, ale nie zdołali poprawić swoich pozycji z sobotnich kwalifikacji – Dominika Wolska uplasowała się dziewiątej pozycji, Urszula Mendys na 13., a startujący w rywalizacji mężczyzn Stanisław Rymkiewicz był 15.

Strategicznym Sponsorem Akademickiej Reprezentacji Polski jest Grupa LOTOS S.A. Udział polskich sportowców w zawodach uniwersjadowych wspiera Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Biuro Prasowe AZS/Sport.RIRM

drukuj