Odzyskano obraz Kazimierza Sichulskiego „Obrona Lwowa”

Policja odzyskała utracony podczas wojny obraz Kazimierza Sichulskiego „Obrona Lwowa” – poinformował w piątek rzecznik małopolskiej policji Sebastian Gleń. Dzieło odnaleziono w jednym z domów w gminie Gródek nad Dunajcem i zdeponowano w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Obraz „Obrona Lwowa” autorstwa Kazimierza Sichulskiego powstał w 1928 r., a widniał w bazie strat wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod nr. 63400.

Jak wyjaśnił Sebastian Gleń, we wrześniu pracownicy ministerstwa kultury zwrócili się do policji o pomoc w odzyskaniu dzieła.

„Policjanci przeszukali miejsce zamieszkania Sądeczanina, który miał posiadać obraz, jednak płótna w tym miejscu nie było” – powiedział Sebastian Gleń.

Funkcjonariusze ustalili, że obraz może znajdować się w innym lokalu należącym do tego samego mężczyzny.

„Trop był właściwy i dopiero tam mężczyzna przekazał funkcjonariuszom obraz, który następnie zdeponowano w Muzeum Narodowym w Krakowie” – dodał Sebastian Gleń.

Mężczyzna nie usłyszał na razie zarzutów. Śledztwo jest prowadzone pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Nowym Sączu. Ma wyjaśnić, w jaki sposób dzieło sztuki znalazło się w posiadaniu sądecczanina.

PAP/RIRM

drukuj