fot. wikipedia

Policja pilnuje radzieckiego pomnika w centrum Szczecina

Policja i straż miejska przez całą dobę pilnują radzieckiego pomnika w Szczecinie. Jak podaje jeden z portali, chcą w ten sposób uchronić go przed dewastacją.

Radziecki monument znajduje się w centrum miasta. Dodatkowo bulwersuje fakt, że widnieje na nim sierp i młot. Funkcjonariusze policji nie wiedzą jednak jak długo będą patrolowali teren na którym znajduje się pomnik.

Monument budzi oburzenie wielu mieszkańców, którzy nie chcą utrzymywać komunistycznych symboli w swoim mieście.

Fakt, że Pomnik Sławy Armii Radzieckiej stoi w samym centrum miasta, na jednym z jego głównych placów, jest zadziwiający. Zadziwiające jest też to, że do tej pory władze miejskie pozwoliły, aby taki pomnik tam stał. Bardzo wiele osób we wszystkie święta, np. w dniu Święta Niepodległości, przychodzi tam i protestuje,   głośno mówiąc, że nie chce tego pomnika w Szczecinie. Opór społeczny wobec pomnika jest tak ogromny, że prezydent Szczecina powinien posłuchać głosu mieszkańców i jak najszybciej doprowadzić, aby ten pomnik zniknął – tłumaczy mieszkanka Szczecina.

Z kolei prof. Wojciech Polak, historyk, wskazuje, że już dawno powinno być wdrożone rozwiązanie, które usunęłoby pomniki naszych oprawców.

Powinna być wprowadzona zasada, że samorządy mają prawo przenieść te pomniki na najbliższy cmentarz żołnierzy sowieckich w pobliżu danej miejscowości. Jeżeli przy pomnikach znajdują się zwłoki żołnierzy sowieckich, to także te zwłoki powinny być ekshumowane i w sposób godny pochowane na najbliższym cmentarzu żołnierzy sowieckich. Byłoby to doskonałe rozwiązanie sprawy. Nie może być tak, że w wielu miastach Polski znajdują się pomniki ku czci żołnierzy sowieckich, którzy byli okupantami, którzy popełniali straszne zbrodnie, którzy odebrali nam wolność na długie dziesiątki lat – zaznacza historyk.

Na najbliższą niedzielę zaplanowano manifestację przed pomnikiem. Rozpocznie się ona o godz. 13.00.

RIRM

drukuj