Odbudowa kościoła w syberyjskim Białymstoku ruszy na wiosnę

Na przyszły rok przesunięty został start odbudowy po pożarze kościoła w syberyjskiej wsi Białystok (Belostok). Pierwotny projekt okazał się zbyt kosztowny w stosunku do założeń, ale jest już nowy. Prace budowlane mają ruszyć, gdy pozwoli na to pogoda.

Kościół w syberyjskim Białymstoku zbudowali w 1908 r. Polacy, którzy w ramach dobrowolnej emigracji przenieśli się w tamte strony „za chlebem” i założyli osadę. Pożar świątyni, która pełniła nie tylko funkcje sakralne, ale też integrujące miejscową polską wspólnotę, wybuchł w nocy z 18 na 19 kwietnia 2017 r. Za przyczynę przyjęto awarię instalacji elektrycznej.

Miejscowa społeczność chce kościół odbudować. Formalnie pieniądze na odbudowę, w ramach akcji „Syberyjski Białystok – zmartwychwstanie”, zbiera parafia katolicka prowadzona przez jezuitów w Tomsku w Rosji. Pod jej opieką są też wierni ze wsi Białystok, gdzie – choć nieliczni – żyją jeszcze potomkowie polskich osadników z początku XX wieku.

Zbiórka ruszyła w połowie ubiegłego roku. Jej wsparcie zadeklarowały m.in. władze Białegostoku i środowiska polonijne. Koszty wszystkich prac szacowane są na równowartość około 150 tys. euro.

„Na koniec listopada na koncie mieliśmy trochę ponad 95 tys. euro” – poinformowała PAP we wtorek Agnieszka Kaniewska, która w ramach akcji odpowiada za kontakty z mediami.

W optymistycznym scenariuszu prace miały ruszyć wiosną tego roku. Projekt architektoniczny był gotowy, a parafia czekała na pozwolenie na budowę.

Okazało się jednak, że koszt realizacji tego projektu dwukrotnie przewyższałby założenia finansowe.

„Choć firma otrzymała informację o maksymalnym koszcie budowy, nie dostosowała się do niego. Początkowo trwały negocjacje – bezskuteczne, w końcu zdecydowano się zmienić projekt, na mniejszy budynek, tańszy” – wyjaśniła Agnieszka Kaniewska.

Podkreśliła, że budynek będzie nawiązywał do pierwotnej budowli. Dopinane są szczegóły projektu, by parafia mogła podpisać umowę na wykonawstwo. W założeniach wykonawcą miałaby być firma projektowa.

„Jezuici chcą podpisać umowę tak, aby późną wiosną (przyszłego roku) rozpocząć budowę” – dodała.

Akcja „Syberyjski Białystok – zmartwychwstanie” ma stronę internetową www.belostok-catholic.ru. Są tam informacje o zbiórce, historia kościoła i miejscowej społeczności. Są też numery kont do wpłat (konta zostały założone w Polsce i w Rosji).

PAP/RIRM

drukuj