Min. Finansów: nadwyżka budżetu po listopadzie br. wyższa niż po październiku br. 

Po jedenastu miesiącach 2018 roku budżet państwa wciąż ma nadwyżkę. Jest ona wyższa niż po październiku – poinformowało Ministerstwo Finansów. Według resortu, cały bieżący rok budżetowy zamknie się deficytem sektora instytucji rządowych i samorządowych na poziomie 0,5 proc. PKB. Zgodnie z ostatnimi szacunkami resortu październik zamknął się nadwyżką w kwocie 6,5 mld zł.

Dochody budżetu w tym okresie sięgnęły 309,4 mld zł, tj. 87 proc. planowanych, z budżetu wydano natomiast 302,9 mld zł, czyli 76,3 proc. zaplanowanej na ten rok kwoty. Na pozytywny wynik ma wpływać dyscyplina w wydatkach budżetowych i wysoka dynamika dochodów podatkowych, głównie z VAT, PIT i CIT.

Na sukces gospodarczy i dochody budżetu państwa – w ocenie ekonomisty Sławomira Horbaczewskiego – wpływa także eksport, inwestycje i konsumpcja.

Do tej pory eksport, mający bardzo silne znaczenie, wciąż jest bardzo istotny, ale względnie coraz mniej. Dzieje się tak, ponieważ coraz większą rolę odgrywają inwestycje. Powoli, spokojnie, krok po kroku, coraz bardziej konsekwentne, coraz bardziej innowacyjne inwestycje. To inwestycje zarówno krajowe, jak i zagraniczne. Wśród krajowych natomiast prywatne, ale także inwestycje publiczne. Bardzo istotna jest oczywiście konsumpcja indywidualna, która przybiera coraz bardziej jakościowy wymiar. Kupujemy już nie tylko proste sprzęty, ale takie, które wymagają bardziej zaawansowanej produkcji, na czym korzysta nasz przemysł – podkreśla ekonomista.

W okresie od stycznia do października 2018 roku dochody budżetu państwa były wyższe o 14,4 mld zł w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

W ustawie budżetowej na 2018 rok założono deficyt na poziomie 41,5 mld zł. Jednak resort finansów przewiduje, że wyniesie on ponad 23 mld zł.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl