fot. https://twitter.com/Straz_Graniczna

Od północy zacznie obowiązywać zamknięcie ruchu towarowego na granicy z Białorusią dla pojazdów zarejestrowanych na terytorium Białorusi i Rosji

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji od czwartku zamyka ruch towarowy na granicy z Białorusią dla pojazdów zarejestrowanych na terytorium Białorusi i Rosji. Ruch graniczny zostanie zawieszony dla ciężarówek, ciągników samochodowych, przyczep – w tym naczep – oraz zespołów pojazdów.

Rozporządzenie w sprawie zamknięcia ruchu towarowego na granicy z Białorusią dla pojazdów zarejestrowanych na terytorium Białorusi i Rosji podpisał szef MSWiA, Mariusz Kamiński. Zamknięcie granicy będzie obowiązywało od północy 1 czerwca do odwołania.

Dyrektor zarządu dróg powiatowych w Łukowie, Ryszard Szczygieł, ocenił, że rozwiązanie powinno być rozszerzone na inne kraje UE, aby było skuteczne.

– To nie zatrzyma napływu nielegalnych towarów, bo pozostaje jeszcze granica Unii Europejskiej przez Litwę, Łotwę, Estonię czy Węgry. Zakaz powinien być wprowadzony na całe terytorium Unii, bo dopiero wtedy miałoby to sens i wzmocniłoby naszą pozycję negocjacyjną w sprawie zezwoleń tranzytowych, które zatrzymała Rosja (…). Teraz ruch towarowy będzie szedł przez Litwę, Estonię czy Łotwę, tak więc przepływ dalej będzie się odbywał. Uważam, iż nie jest to pełne rozwiązanie – powiedział Ryszard Szczygieł.

Wcześniej szef MSWiA zdecydował o wpisaniu na listę sankcyjną 365 przedstawicieli białoruskiego reżimu. Trafiło na nią też 20 podmiotów i 15 przedsiębiorców powiązanych głównie z rosyjskim kapitałem.

To reakcja ministra na decyzję ws. Andrzeja Poczobuta. W ubiegły piątek białoruski Sąd Najwyższy utrzymał w mocy wyrok skazujący działacza polskiej mniejszości na osiem lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl