fot. sxc.hu

Od marca obowiązywać będą zmiany w prawie upadłościowym

W marcu wchodzi w życie nowelizacja prawa upadłościowego. Przepisy uproszczą procedurę ogłoszenia bankructwa. O upadłość konsumencką mogą wnioskować również przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą.

Od stycznia upadłość ogłosiło ponad 7 tysięcy konsumentów. W przyszłym roku może być ich jeszcze więcej. Wszystko za sprawą nowelizacji prawa upadłościowego, która wejdzie w życie w marcu 2020 roku. W tej chwili, jeżeli osoba uzyskała postanowienie o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej, jest już na półmetku pozwalającym uwolnić się od długów. Nowelizacja zupełnie zmieni ten proces – podkreśla radca prawny Anna Bufnal.

– Po nowelizacji sam fakt wydania postanowienia o ogłoszeniu upadłości oznacza tylko tyle, że otworzyliśmy postępowanie upadłościowe – tłumaczy Anna Bufnal.

 To wtedy będzie badana przyczyna zadłużenia. Dzięki temu sprawy w sądzie mają trwać krócej. Obecnie ponad dwa miliony Polaków są obciążone przeterminowanymi długami. Postępowanie ma zweryfikować okoliczności, z powodu których dana osoba nie jest w stanie z nimi się uporać.

– Od tej okoliczności, można powiedzieć od tej subiektywnej oceny sądu, będzie zależała długość planu spłaty – wskazuje Anna Bufnal.

 Gdy dłużnik doprowadził do niewypłacalności umyślnie, musi spłacać swoje długi od 36 miesięcy do 7 lat. Jeśli nie posiada majątku, będzie mógł mieć całkowicie umorzony dług. Konsument będzie potrzebował prawnika, który przeprowadzi go przez poszczególne etapy postępowania upadłościowego.

 – Decyzje sądu będą dokonywane na sam koniec całego postępowania upadłościowego, czyli po przekazaniu informacji przez wierzycieli – wyjaśnia Anna Bufnal.

Wierzyciele będą mieli większy wpływ na to postępowanie. Dzięki nowelizacji o upadłość konsumencką będą mogli ubiegać się również przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl