fot. pixabay.com

Od 2024 roku wzrośnie minimalne wynagrodzenie

Godzinowa stawka minimalna wynagrodzenia od stycznia przyszłego roku będzie wynosić 27,70 złotych brutto. Miesięczne wynagrodzenie minimalne wzrośnie do 4242 złotych brutto. Poinformował o tym premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej „Rząd blisko ludzi”.

 

 

Szef rządu zaznaczył, że te wskaźniki zanotowały ogromny wzrost względem czasów, gdy krajem rządziła koalicja PO-PSL.

– Porównajcie tamtą normę: 4, 5 czy 7 złotych za godzinę a 27 złotych za godzinę. Od 1 lipca będzie 28 złotych – z małym haczykiem – 10 groszy. To jest stawka, którą proponujemy. Minimalne wynagrodzenie miesięczne, które od 1 stycznia będzie wynosiło 4242 złote, od 1 lipca zostanie podniesione do 4300 złotych. Startowaliśmy z poziomu 1750 złotych brutto – wskazywał premier.  

W konferencji wzięła też udział Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej. Wskazała, że poziom płac odzwierciedla sytuację na rynku pracy w naszym kraju.

– Rynek pracy dzisiaj jest wyjątkowo silny. Mamy najniższe bezrobocie. W Unii Europejskiej jesteśmy trzecim państwem z najniższym bezrobociem. Tutaj są potrzebne ręce do pracy oraz godna i stabilna praca. Praca daje poczucie godności i stabilizacji każdego z nas. Dlatego te decyzje są odpowiedzialne, przemyślane i podejmowane we właściwym momencie – akcentowała Marlena Maląg.  

 

Rząd szacuje, że minimalne wynagrodzenie otrzymują 3 miliony 600 tysięcy osób. Od 1 lipca tego roku najniższa pensja wynosi 3600 złotych brutto, a stawka godzinowa 23,50 złotych brutto.

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl