PAP/Radek Pietruszka

Od 1 lipca program „500 plus” na pierwsze dziecko

„500 plus” od pierwszego dziecka będzie przysługiwało na wniosek osoby uprawnionej – zapowiada minister rodziny pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Wnioski o świadczenie będzie można składać od 1 lipca.

Prawo i Sprawiedliwość podejmuje liczne działania w różnych aspektach polityki rodzinnej. Od trzech lat funkcjonuje program Rodzina 500 plus.

– Jeszcze niedawno, jeżeli chodzi o program Rodzina 500 plus, słyszałam że jest to program wykluczający, że w tym programie nie dostrzegamy samotnych rodziców, że jest to program, który dezaktywizuje, bo jak ktoś przekroczy kryterium dochodowe, to staramy się dostosować zarobki do tego kryterium dochodowego, że trzeba wprowadzić złotówkę za złotówkę, żeby nie tracić prawa do tego świadczenia, że brak tego finansowania na pierwsze dziecko, to jest przyczyna spadku pierwszych urodzeń w rodzinie – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Teraz ten sztandarowy program ma być rozszerzony. 500 złotych miesięcznie ma dostawać także pierwsze dziecko. Wnioski o świadczenie będzie można składać od 1 lipca.

– Nie przewidujemy jakiejś istotnej zmiany co do samego systemu składania wniosków – dodaje Elżbieta Rafalska.

– Można naprawdę być spokojnymi. Pełne finansowanie tego programu jest i będzie zabezpieczone. Trudno sobie wyobrazić, by mogło być inaczej – zaznacza.

5 marca rząd przedstawi „mapę drogową” dotyczącą wprowadzania projektów zapowiedzianych podczas sobotniej konwencji Prawa i Sprawiedliwości. Oprócz 500 złotych na pierwsze dziecko, to trzynasta emerytura, brak podatku PIT dla młodych pracowników, przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych i obniżenie kosztów pracy.

TV Trwam News/RIRM

drukuj