Obywatelski raport „O naprawie Rzeczpospolitej”

Trwają prace nad raportem „O naprawie Rzeczpospolitej”. Nad dokumentem pracuje kandydat PiS na premiera rządu technicznego prof. Piotr Gliński i przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Obrony Demokratycznego Państwa prof. Krzysztof Szczerski.

„Polska demokracja przeżywa wiele istotnych problemów, dlatego chcemy opracować obywatelski raport ws. nadużyć i ograniczania wolności w polskiej demokracji” – akcentuje prof. Piotr Gliński.

Wśród wielu wypaczeń demokracji w Polsce prof. wymienia m.in brak pluralizmu w mediach.

 – Jeżeli chodzi o media widzimy wyraźnie brak cywilizowanej debaty publicznej w najważniejszych sprawach publicznych. Dobrym przykładem jest blokowanie debat merytorycznych Prawa i Sprawiedliwości; tych debat w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. Ich przekaz medialny był zdecydowanie tendencyjny i ograniczony. To także dotyczy eliminowania wielu programów telewizyjnych a także tytułów prasowych. Zbyt czytelna obecność propagandy prorządowej powoduje uczucie tendencyjności mediów. Na to wskazują nieliczne badania obiektywności mediów, ale wszystkie one wskazują, że media w Polsce nie są obiektywne. Przykłady tych politycznych decyzji w świecie medialnym to oczywiście to, co się stało z Rzeczpospolitą, z Uważam Rze, to jest blokowanie TV Trwam. – powiedział prof. Piotr Gliński.

Raport obywatelski „O polskiej wolności i republice”, jak akcentuje prof. Piotr Gliński ma odwoływać się m.in. do dorobku eksperckich, publicznych debat poświęconych najważniejszym problemom kraju oraz dorobku prac parlamentarnego  zespołu ds. Demokratycznego Państwa Prawa:

-To nie będzie raport w postaci wielkiej, opasłej księgi. Raczej będzie to raport, nad którym można będzie dyskutować. Zawarte zostaną wyraziste tezy do dyskusji. Chcemy ten materiał otwarcie dyskutować w Polsce. Zostanie on przekazany do różnych środowisk, będziemy prosili o ustosunkowanie się do tego. Chcemy wzbudzić obywatelską refleksję nad stanem państwa, wywołać wiosnę obywateli. Oprócz raportu, tezy, jego treść będzie służyła, czy będzie pomocna w opracowywaniu, czy też dopracowaniu programu, który przygotowuję i który będzie zaprezentowany razem z konstruktywnym votum nieufności. – zakończył prof. Piotr Gliński.

Wniosek o wotum nieufności wobec rządu Donalda Tuska zostanie prawdopodobnie złożony w styczniu.

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl