fot. twitter.com

OBWE wyśle misję na Ukrainę, by zbadać doniesienia o możliwych zbrodniach wojennych Rosji

45 z 57 państw członkowskich Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) poparło wniosek o wysłanie na Ukrainę misji eksperckiej, mającej zbadać doniesienia dotyczące możliwych rosyjskich zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości – przekazała w czwartek brytyjska dyplomacja, która złożyła projekt.

Wniosek opiera się na przyjętym w 1991 roku Mechanizmie Moskiewskim Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Umożliwia on wysłanie misji eksperckiej, gdy jedno z państw Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) podejrzewa, że w innym łamane są podstawowe prawa i wolności zapisane w dokumentach Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

By Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) wysłała misję, wniosek musi zostać wsparty przez co najmniej dziewięć innych państw. Dokument złożony przez Wielką Brytanię poparło w sumie 45 krajów członkowskich Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), w tym wszystkie państwa Unii Europejskiej, a także Turcja, Gruzja, Mołdawia, USA i Kanada. Wniosek wspiera również Ukraina.

Celem misji ma być „ustalenie faktów i okoliczności możliwych przypadków zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości, w tym tych związanych z celowymi i masowymi atakami na ludność cywilną i infrastrukturę cywilną” – przekazało brytyjskie przedstawicielstwo przy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

Dodano, że eksperci będą badać, czy Rosja nie złamała swoich zobowiązań jako członek Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) oraz prawa międzynarodowego.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl