fot.PAP/EPA

OBWE „poważnie zaniepokojona” sytuacją na Ukrainie 

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) wydała w sobotę wieczorem komunikat, w którym oznajmia, że jest „poważnie zaniepokojona” obecnością rosyjskich konwojów wojskowych oraz czołgów na wschodniej Ukrainie.

Komunikat OBWE głosi, że obserwatorzy tej organizacji zaobserwowali Ukrainie „konwoje czołgów i broni ciężkiej” w pobliżu Doniecka i Makijówki.

„Ponad 40 czołgów i ciężarówek” zauważono na drodze na przedmieściach Makijówki – poinformowali obserwatorzy OBWE.

Wśród tych pojazdów, którym towarzyszy sześć cystern, jest 19 ciężarówek typu Kamaz bez tablic rejestracyjnych, które przewożą działa kalibru 122 milimetrów. W konwoju jadą żołnierze w ciemnozielonych mundurach bez dystynkcji.

Obserwatorzy zauważyli też „konwój złożony z dziewięciu czołgów typu T72 i T64” na południowy zachód od Doniecka.

Wcześniej w sobotę agencja AP podała, że ponad 80 nieoznakowanych pojazdów wojskowych przemieszczała się przez tereny na wschodniej Ukrainie kontrolowane przez separatystów.

Według AP widziano trzy oddzielne kolumny: jedną w pobliżu bastionu rebeliantów, Doniecka, dwie nieco dalej na wschód pod miejscowością Sniżne. Były to głównie ciężarówki, transportujące systemy artyleryjskie i żołnierzy. Widziano też co najmniej jeden transporter opancerzony.

AP pisze, iż w sobotę nie udało się ustalić miejsca pochodzenia pojazdów.

PAP

drukuj