OBWE musi mieć dostęp na wschód Ukrainy

Obserwatorzy OBWE muszą mieć swobodny dostęp na wschód Ukrainy – ocenili w rozmowie telefonicznej w poniedziałek przywódcy Niemiec, Francji i Ukrainy: Angela Merkel, Francois Hollande i Petro Poroszenko. Komunikat po rozmowie po południu wydał Pałac Elizejski.

Troje przywódców wyraziło „pragnienie, by obserwatorzy OBWE mieli swobodny dostęp w celu prowadzenia prac w terenie w obiektywny sposób” – głosi komunikat. Merkel, Hollande i Poroszenko są też „zaniepokojeni kontynuacją walk” w mieście Debalcewe w obwodzie donieckim.

Według danych z poniedziałku rano w okolicach Debalcewe, obleganego przez prorosyjskich separatystów, wciąż panuje najtrudniejsza sytuacja w konflikcie na wschodniej Ukrainie. OBWE oświadczyło w niedzielę, że prorosyjscy separatyści nie dopuścili obserwatorów do Debalcewe po tym, gdy weszło w życie zawieszenie broni. Separatyści twierdzą, że rozejm nie dotyczy Debalcewe.

Rozejm w Donbasie formalnie obowiązuje od nocy z 14 na 15 lutego. Został uzgodniony w zawartym w Mińsku 12 lutego nowym porozumieniu pokojowym. Przewiduje ono m.in. zawieszenie broni, a następnie wycofanie ciężkiego uzbrojenia ze strefy walk i powstanie strefy buforowej szerokości od 50 do 70 km; obie strony konfliktu mają opuścić tę strefę w ciągu 14 dni od wstrzymania walk.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl