fot. twitter.com

OBWE: 70 naruszeń nowego porozumienia o rozejmie w Donbasie

Pierwsze godziny tzw. rozejmu szkolnego, który ma obowiązywać w Donbasie na wschodzie Ukrainy, nie przyniosły całkowitego zawieszenia broni – oświadczyła dziś Specjalna Misja Monitoringowa Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (SMM OBWE).

„Od godziny 00.01 (dziś) SMM odnotowała 70 naruszeń ustaleń o rozejmie. Strony konfliktu powinny zrealizować swoje potwierdzone zobowiązania o zawieszeniu broni. Ogień ma być wstrzymany niezwłocznie w celu ochrony Ukraińców po obu stronach linii rozgraniczenia” – powiedział cytowany na Twitterze zastępca szefa misji OBWE Alexander Hug.

Porozumienie o rozejmie na czas rozpoczęcia roku szkolnego zawarła w ubiegłym tygodniu trójstronna grupa kontaktowa w sprawie konfliktu w Donbasie. Miał on obowiązywać od 29 sierpnia. Grupa składa się z reprezentantów Ukrainy, Rosji oraz OBWE i obraduje w stolicy Białorusi, Mińsku. W jej pracach uczestniczą także wysłannicy separatystów prorosyjskich, kontrolujących część obwodu donieckiego i ługańskiego.

Konflikt na wschodzie Ukrainy trwa od 2014 roku, kiedy po ucieczce z kraju prorosyjskiego prezydenta Wiktora Janukowycza i aneksji Krymu przez Rosję wspierani przez Moskwę separatyści utworzyli dwie samozwańcze republiki ludowe – doniecką i ługańską. W wyniku walk w tym regionie zginęło dotychczas ponad 10 tys. ludzi.

PAP/RIRM

drukuj