PAP/Andrzej Grygiel

Obrady szczytu klimatycznego COP24 najprawdopodobniej zostaną przedłużone   

Dobiega końca szczyt klimatyczny COP24 w Katowicach. Obrady miały zakończyć się dziś, ale prawdopodobnie zostaną przedłużone do niedzieli.

Do stolicy Górnego Śląska przybyli delegaci z blisko dwustu krajów, którzy pracują nad zasadami wprowadzenia porozumienia paryskiego z 2015 roku.

Dwutygodniowe obrady mają zakończyć się przyjęciem tzw. reguł katowickich. Dokument ma ułatwić wdrożenie uzgodnień z Paryża, które zakładają walkę z globalnym ociepleniem.

W Katowicach gościł dziś prezydent Andrzej Duda. Spotkał się on m.in. z sekretarzem generalnym Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterresem.

W kuluarach COP24 Andrzej Duda chwalił organizację szczytu, mówiąc, że „zorganizowaliśmy topową światową imprezę na najwyższym poziomie”.

– Wszyscy chwalą organizację szczytu klimatycznego. Wszystkie osoby, z którymi rozmawiałem, podkreślają, że jest doskonale zorganizowany, że to wszystko bardzo sprawnie przebiega. A to my, Polacy, za organizację odpowiadamy, bo jesteśmy gospodarzem szczytu, który jest w Katowicach. Cieszę się, że – można powiedzieć – po raz kolejny zdaliśmy egzamin. Zorganizowaliśmy absolutnie topową światową imprezę na najwyższym poziomie. (…) Od tej strony organizacyjnej wszystko przebiegło doskonale – mówił prezydent Andrzej Duda.

Szczyt klimatyczny w Katowicach to szereg paneli dyskusyjnych. Dziś uczestnicy COP24 obradują m.in. na temat unijnego systemu certyfikacji środowiskowej EMAS. W dyskusjach bierze udział łącznie około 21,5 tys. osób z całego świata.

RIRM

drukuj