Obrady Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” w Gdańsku

Skarga do Komisji Europejskiej na nowelizację prawa pracy i kwestie zwolnień przewodniczących „Solidarności” w dwóch zakładach pracy – to tylko niektóre tematy, które zostaną poruszone podczas trwających w Gdańsku Obrad Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

W Gdańsku trwają Obrady Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

– To bardzo wewnętrzna Komisja Krajowa, dużo tematów dotyczących naszych spraw związkowych i statutowych, ale oczywiście będą też rzeczy, które przekazujemy na zewnątrz. To przede wszystkim dwa stanowiska dotyczące sytuacji w zakładach pracy, gdzie w firmie Fakos zwolniono przewodniczącego, oczywiście z naruszeniem prawa. Podobnie zrobiono z przewodniczącą w LIDL-u. Komisja Krajowa zajmie się tymi dwiema sprawami. Będzie też informacja nt. skargi do Komisji Europejskiej na ostatnią nowelizację prawa pracy w Polsce – przede wszystkim dwunastomiesięczny okres rozliczeniowy i elastyczne formy czasu pracy – naszym zdaniem te zmiany łamią unijne dyrektywy, które przecież w Polsce obowiązują – zauważa Marek Lewandowski, rzecznik NSZZ „Solidarność”.

Tymczasem jeden z dzienników wskazuje, że związki zawodowe szykują się w 2014 r. do batalii o wyższe pensje.

– Pojawiło się kilka bardzo dobrych dla polskich pracowników informacji. To, że nasza wydajność rośnie najszybciej w Europie – w ostatnich 5 latach jesteśmy tutaj niekwestionowanymi liderami. Są też informacje pokazujące, że to właśnie pracodawcy dławiąc wzrost wynagrodzeń, odnoszą się nieproporcjonalnie do wydajności; tak naprawdę sami sobie zakładają pętlę na szyję. Jeżeli nasza gospodarka w 60 proc. opiera się na usługach, a my obywatele nie mamy pieniędzy, żeby te usługi kupować, czy z nich korzystać, to i ci pracodawcy na tych usługach nie mogą zarabiać. Tak więc koniec tego roku przyniósł nam kilka bardzo dobrych informacji potwierdzających to, co związkowcy mówią od lat. Należy w przyszłym roku bardzo głośno o tym mówić – podkreślił rzecznik NSZZ „Solidarność”.

Jutro członkowie i pracownicy Komisji Krajowej spotkają się na wspólnym opłatku w którym weźmie udział ks. abp. Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.

Podczas spotkania przedstawiciele Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym dokonają również uroczystego wręczenia o. Tadeuszowi Rydzykowi CSsR, dyrektorowi Radia Maryja, Krzyża „Tibi Mater Polonia”.

RIRM

drukuj